Zapomniałeś przeczytać naszą prognozę pogody? Pozostaje Ci tylko obserwacja zwierząt i nieba

Zapewne wszyscy nasi czytelnicy przyznają, że nie ma lepszych prognoz krótkoterminowych w Internecie niż blog Królowej. Jeśli jednak nie zdążyłeś nas przeczytać, wychodząc rano do pracy czy nie masz możliwości dostania się na naszą stronę, nie załamuj rąk. By dowiedzieć się, czy będzie dziś padać, czy też nie, wystarczy obserwować zwierzęta – przekonują polscy specjaliści.
Obserwujmy zwierzęta
Czy nisko lecące jaskółki zwiastują rychło nadciągający deszcz? Nad tym pytaniem zastanawiał się Szymon Walczakiewicz z Zakładu Klimatologii i Meteorologii Morskiej Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Szczecińskiego. – Niski lot jaskółek świadczy o wysokiej wilgotności powietrza, co faktycznie może zwiastować opady deszczu – powiedział. Jednakże nie tylko zwierzęta potrafią dobrze prognozować pogodę na kilka godzin do przodu. Jak się bowiem okazuje, dobrym specjalistom w tej sprawie może być… roślina o wdzięcznej nazwie kurzoślep. Jeżeli ma ona zamknięty kwiat to znak, że wilgotność powietrza sięga ponad 80 proc. i to też wskazuje na możliwość wystąpienia opadu – mówi Walczakiewicz.
Cenne informacje nt. wilgotności powietrza oraz temperatury mogą przekazać nam świerszcze, a zwłaszcza ich charakterystyczne cykanie. Te, ktore cykają szybko, zapowiadają upalny dzień, a jeśli wolniej, trzeba się spodziewać ochłodzenia.
Warto też śledzić zachowania naszych czworonożnych pupili. Istnieje przekonanie, że jeśli kot liże swoje futro, to wcale nie oznacza to najazdu gości, a nastanie spokojnej, pogodnej aury. Tymczasem pies, jeśli nie szuka kryjówki i śpi, to możemy być pewni słonecznej aury, a jeśli zachowuje się przeciwnie, wówczas musimy się spodziewać deszczu.
Popatrz w niebo
Jeszcze cenniejszym źródłem informacji o pogodzie jest… dokładna obserwacja barwy nieba oraz chmur. Jeśli o wschodzie Słońca niebo mieni się kolorami czerwieni, to musimy się spodziewać silnego wiatru, gwałtownego załamania pogody i burz. – Złotawe zaś niebo po zachodzie słońca to raczej dobra pogoda, jeśli natomiast niebo po zachodzie słońca jest pomarańczowo-czerwone to możliwe jest pogorszenie pogody – wylicza.
Warto też od czasu do czasu poszukiwać chmur. Jeśli na niebie widoczne są ławice postrzępionych białych chmur (cirrus), wówczas trzeba się spodziewać opadów. – Burze mogą zwiastować tzw. chmury kłębiaste średnie altocumulus, czyli chmurki w kształcie wieżyczek. Świadczą one o występowaniu dużej chwiejności termodynamicznej. Gdy jednak widoczna jest chmura pionowa Cumulonimbus, kształtem przypominająca kalafiora, to wtedy musimy się spodziewać ulew, śnieżyc i wyładowań atmosferycznych.

15.03.2015 21.00

Brak komentarzy.

Brak trackbacków.