Prognoza pogody na lato, jesień i zimę 2014

Po bardzo niespokojnym lecie, z falami upałów, ale także częstymi dużymi ochłodzeniami, które poprzedzą aktywne fronty chłodne, aura powinna uspokoić się dopiero jesienią. Tak przynajmniej wynika ze zaktualizowanych w dniu wczorajszym modeli sezonowych, które przewidują pogodę nawet na 9 miesięcy do przodu. Należy jednak podkreślić, że takie prognozy są obarczone gigantycznym błędem, chociaż na ich podstawie można wykreślić pewien trend pogodowy, który będzie się kształtował na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu tygodni.
Lato z gwałtownymi burzami
Niestety, już pod koniec czerwca, pomimo przejściowego ocieplenia, przyjdzie nam się zmierzyć z gwałtownymi burzami. Ostatni weekend miesiąca przyniesie temperatury powyżej 25 stopni, jednak będą nas też atakować fronty atmosferyczne, za sprawą ktorych niemal wszędzie pojawią się ulewy, burze i gradobicia.
Początek lipca chłodniejszy – z temperaturami od 17 do 23 stopni, a przejściowo zaledwie 15 stopni. Nie będzie brakować przelotnych opadów deszczu. Znacznego ocieplenia spodziewamy się od około 5 lipca, ale powrócą gwałtowne burze. Podobnie zapowiada się druga i trzecia dekada miesiąca: raz 30-35 stopni, a raz 20-25 stopni. Częstym wymianom mas powietrza: zwrotnikowego na polarnomorskie będą towarzyszyć potężne nawałnice, nawet z trąbami powietrznymi. Także pierwsza połowa sierpnia będzie groźna, a druga powinna przynieść więcej pogodnych chwil i jednocześnie będzie również gorąco.
Jesień spokojniejsza
Nieźle prezentują się prognozy na najbliższą jesień. Każdy z tych miesięcy: wrzesień, październik i listopad przyniosą temperatury na poziomie powyżej normy w całym kraju. We wrześniu pojawi się jeszcze kilka dni z temperaturami powyżej 30 stopni C, oczywiście krótkotrwale załamania pogody są możliwe, ale z pewnością nie będzie ich tak dużo jak przed rokiem. Babie lato czeka nas w październiku, zwłaszcza w pierwszej dekadzie tego miesiąca, kiedy słupki rtęci sięgną 25 stopni. Druga i trzecia dekada bardziej mokre i chłodniejsze, całkiem prawdopodobne, że pojawi się śnieg z deszczem, a w górach śnieg. Temperatury mogą spadać przejściowo poniżej 10 stopni. Mało prawdopodobne, by we wrześniu pojawiły się pierwsze przymrozki na 2 m, raczej przy gruncie. W październiku ujemnych temperatur będzie więcej. Listopad mokry i dość ciepły z temperaturami o 1-2 stopnie powyżej normy.
Zima niejasna
Prognozy na zimę rzecz biorąc znów są niejasne. Jeszcze kilka dni temu, gdy posiadaliśmy prognozy opracowane z kwietnia, sądziliśmy, iż miesiące grudzień-luty będą w całej Polsce bardzo ciepłe i mokre. Teraz z kolei modele sezonowe prognozują niezwykle rekordowo wysokie temperatury w Arktyce. Potężny wyż, jaki powstanie na biegunie północnym sprawi, że wzrośnie szansa na pojawienie się „wirów polarnych” na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Nie mniej podtrzymujemy, że zima w Polsce będzie ciepła, może nie aż tak jak ubiegłoroczna, ale wilgotna. Śniegu i mrozu trochę będzie w grudniu i lutym, a styczeń tym razem zapisze się ciepło… chyba.

 • #1 napisane przez ~lemmy_k
  około 1 miesięcy temu

  yebać zime

  • #2 napisane przez ~swierkowy
   około 1 dni temu

   ma byc 6 grudnia snieg i mroz . i potem od 20 grudnia do 10 lutego ma byc snieg i to 50 cm i reszta mnie nie obchodzi , na choinki jak bede szedl to ma byc snieg. niech zyje zima !!!!!!!!!!! yooooo

 • #3 napisane przez ~waka waka
  około 1 miesięcy temu

  jebac zime jebac zime

 • #4 napisane przez ~Jean
  około 1 miesięcy temu

  i ciebie buraku intelektualny

 • #5 napisane przez ~lemmy
  około 1 miesięcy temu


  ~Jean:

  i ciebie buraku intelektualny

  zamknij sie pingwinie i spadaj do swoich pobratymców, na wieczne zmarzliny..

 • #6 napisane przez ~Darek
  około 1 miesięcy temu

  Witam , kiedy nowa sezonówka?

 • #8 napisane przez ~paweł
  około 4 tygodnie temu

  ja chcę wietrzną zimę a wy?

 • #10 napisane przez ~Jack_Sparrow
  około 6 dni temu

  Jeszcze jesień – jakoś ujdzie w tłumie, ale perspektywa zimy wqrwia i przeraża mnie. W tym krótkim wyrazie „zima” zawiera się obłęd zbyt długich wieczorów, zwątpienie w siebie i każdą dziedzinę życia, drogi robią się dłuższe No i po co komu te j…ne, typowo rodzinne święta skoro i tak wielu ludzi tej rodziny nie założyło. Ani słowa o zimie …

1 41 42 43