Prognoza pogody na lato, jesień i zimę 2014

Po bardzo niespokojnym lecie, z falami upałów, ale także częstymi dużymi ochłodzeniami, które poprzedzą aktywne fronty chłodne, aura powinna uspokoić się dopiero jesienią. Tak przynajmniej wynika ze zaktualizowanych w dniu wczorajszym modeli sezonowych, które przewidują pogodę nawet na 9 miesięcy do przodu. Należy jednak podkreślić, że takie prognozy są obarczone gigantycznym błędem, chociaż na ich podstawie można wykreślić pewien trend pogodowy, który będzie się kształtował na przestrzeni najbliższych kilkudziesięciu tygodni.
Lato z gwałtownymi burzami
Niestety, już pod koniec czerwca, pomimo przejściowego ocieplenia, przyjdzie nam się zmierzyć z gwałtownymi burzami. Ostatni weekend miesiąca przyniesie temperatury powyżej 25 stopni, jednak będą nas też atakować fronty atmosferyczne, za sprawą ktorych niemal wszędzie pojawią się ulewy, burze i gradobicia.
Początek lipca chłodniejszy – z temperaturami od 17 do 23 stopni, a przejściowo zaledwie 15 stopni. Nie będzie brakować przelotnych opadów deszczu. Znacznego ocieplenia spodziewamy się od około 5 lipca, ale powrócą gwałtowne burze. Podobnie zapowiada się druga i trzecia dekada miesiąca: raz 30-35 stopni, a raz 20-25 stopni. Częstym wymianom mas powietrza: zwrotnikowego na polarnomorskie będą towarzyszyć potężne nawałnice, nawet z trąbami powietrznymi. Także pierwsza połowa sierpnia będzie groźna, a druga powinna przynieść więcej pogodnych chwil i jednocześnie będzie również gorąco.
Jesień spokojniejsza
Nieźle prezentują się prognozy na najbliższą jesień. Każdy z tych miesięcy: wrzesień, październik i listopad przyniosą temperatury na poziomie powyżej normy w całym kraju. We wrześniu pojawi się jeszcze kilka dni z temperaturami powyżej 30 stopni C, oczywiście krótkotrwale załamania pogody są możliwe, ale z pewnością nie będzie ich tak dużo jak przed rokiem. Babie lato czeka nas w październiku, zwłaszcza w pierwszej dekadzie tego miesiąca, kiedy słupki rtęci sięgną 25 stopni. Druga i trzecia dekada bardziej mokre i chłodniejsze, całkiem prawdopodobne, że pojawi się śnieg z deszczem, a w górach śnieg. Temperatury mogą spadać przejściowo poniżej 10 stopni. Mało prawdopodobne, by we wrześniu pojawiły się pierwsze przymrozki na 2 m, raczej przy gruncie. W październiku ujemnych temperatur będzie więcej. Listopad mokry i dość ciepły z temperaturami o 1-2 stopnie powyżej normy.
Zima niejasna
Prognozy na zimę rzecz biorąc znów są niejasne. Jeszcze kilka dni temu, gdy posiadaliśmy prognozy opracowane z kwietnia, sądziliśmy, iż miesiące grudzień-luty będą w całej Polsce bardzo ciepłe i mokre. Teraz z kolei modele sezonowe prognozują niezwykle rekordowo wysokie temperatury w Arktyce. Potężny wyż, jaki powstanie na biegunie północnym sprawi, że wzrośnie szansa na pojawienie się „wirów polarnych” na umiarkowanych szerokościach geograficznych. Nie mniej podtrzymujemy, że zima w Polsce będzie ciepła, może nie aż tak jak ubiegłoroczna, ale wilgotna. Śniegu i mrozu trochę będzie w grudniu i lutym, a styczeń tym razem zapisze się ciepło… chyba.

 • #1 napisane przez ~toka waka
  około 3 tygodnie temu

  ZIMA BEDZIE BAAAAARDZO MROZNA I SNIEZNA ciezko bedzie xd dlatego iż ubiegłoroczna była ciepła aż za ciepła zreszta w tym roku lato jest też dziwne jakies ( mam na mysli chłodne) to zima będzie bardzo chłodna czyli ostra i dobrze zresztą dawno tak niedostaliśmy od zimy tak kopa w dupe xd

 • #2 napisane przez ~Wesoly Sanitriusz
  około 3 tygodnie temu

  toka waka..cos ty brał(a)??? Chłodne lato????? idź się leczyć , i do afryki, wąchać murzyńskie chaty..tam lato, wg twoich kryteriów,,,umiarkowanie ciepłe

  • #3 napisane przez ~MICHAL
   około 1 tygodni temu

   ona nie mowi o chlodnym lecie tylko o chlodnej zimie naucz sie dziecko sluchac

   • #4 napisane przez ~Wesoły Sanitariusz
    około 4 dni temu

    Cytuję „iż ubiegłoroczna (w domyśle zima) była ciepła aż za ciepła zreszta w tym roku lato jest też dziwne jakies ( mam na mysli chłodne ) „… – z konstrukcji zdania wnioskuję chłodne – lato…
    Po pierwsze: nie „słuchac” tylko „naucz się dziecko czytać”
    Po drugie: używamy polskich znaków raczej, w końcu to różnica czy mi zrobisz łaskę czy laskę..chociaż może dla ciebie nie…
    Wniosek: Jesteś idiotą

 • #5 napisane przez ~Klejnot Nilu
  około 2 tygodnie temu

  Gówno kurwa! Już dość 8 sezonów zimowych było do dupy i to z rzędu (oprócz 2009/10 u mnie), ile byście chcieli matoły ciepłych zim? Dla was 5cm śniegu i -2*C to jest zima i już płaczecie. Sram na was i na wasze lato.

 • #6 napisane przez ~Lemmy
  około 1 tygodni temu

  Raczej dość 7 miesięcy zimo-jesieni i tylko 3 prawdziwie ciepłych miesięcy w roku, bo można depresji dostać i to ciężkiej……..

  • #7 napisane przez ~bvb
   około 1 tygodni temu

   ale ty jesteś jebnięty, gadasz na odwrót matole

   • #8 napisane przez ~artur lipinski
    około 1 dni temu

    panie uwazaj pan na slownictwo bo inaczej zostanie pan ukarany kara porzadkowa 1 mln zlotych i 5 lat wiezienia

1 42 43 44