Prognoza pogody na jesień, zimę i początek wiosny 2014/2015

Październik ze złotą polską jesienią
W październiku, co najmniej do połowy miesiąca, będziemy cieszyć się jeszcze z wielu pogodnych i w miarę dość ciepłych dni. Na obszarze naszego kontynentu ma dojść do rozbudowy potężnego układu wyżowego, który z niewielkimi korektami utrzyma się do 10, a być może nawet do 15 października. To oznacza, że dwa pierwsze tygodnie października przyniosą wiele pogodnych i ciepłych dni – często na termometrach będziemy podziwiali wartości oscylujące na poziomie 15-20 stopni, a czasami zobaczymy jeszcze więcej. Nie możemy wykluczyć także pojedynczych chłodniejszych dni z temperaturami w granicach 12-14 stopni, zwłaszcza tam, gdzie mgły będą się utrzymywać nieco dłużej, ale takich miejsc nie powinno być dużo.
Za to w drugiej połowie października w kierunku Polski podążać będą niże znad Atlantyku, które wypchną wyż daleko nad Azję, co przyniesie nam częste opady, a niekiedy rownież silniejsze podmuchy wiatru. Temperatury będą też zróżnicowane, ale w trzeciej dekadzie miesiąca może dojść do silniejszego ochłodzenia i kto wie, czy na nizinach nie popada śnieg z deszczem.
Listopad wietrzny
W listopadzie nie ma co liczyć na dłuższe chwile spokoju. Przebieg pogody będzie typowy dla tego miesiąca – listopad już nie będzie tak bardzo ciepły, jak miało to miejsce w ciągu ostatnich lat, choć na cieplejsze chwile, nawet do 15-17 stopni, także jeszcze można liczyć. Polska będzie pod władaniem niżów przynoszących częste opady, nierzadko nawet śnieg, mogą nawet pojawić się dwa incydenty z poważniejszymi wichurami, kiedy porywy wiatru przekraczać będą 90-100 km/h. W przeciwieństwie do października, gdzie jeszcze gdzieniegdzie będzie sucho, listopad ma być mokry.
W grudniu silniejszy akcent zimowy
Grudzień generalnie będzie kopią listopada, z tym że pojawi się nieco więcej zimowych akcentów, zwłaszcza w drugiej i trzeciej dekadzie miesiąca. W czasie tych krótkotrwałych epizodów sypnie śniegiem i nawet w ciągu dnia nie będzie więcej niż 0 stopni. Generalnie jednak miesiąc zapowiada się wietrznie, mokro i dość ciepło, niekiedy słupki rtęci osiągną ponad 10 stopni, a podczas wiatrów halnych 15 stopni. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że te akcenty zimowe akurat nadejdą do Boże Narodzenie i Nowy Rok, ktorych tak dawno nie mieliśmy białych.
Styczeń ciepły i wilgotny
Każdy, kto ma nadzieję na prawdziwą zimę w styczniu może się gorzko zdziwić. Styczeń będzie zupełnym przeciwieństwem tych ostatnich, bo w całym kraju temperatury będą utrzymywać się na poziomie powyżej normy wieloletniej i nie zabraknie także opadów. Będzie on zbliżony do takich styczniów, jakich doświadczyliśmy w 2007 czy 2008 r. Nie zabraknie też wietrznych akcentów, więc jeśli planujecie narty w styczniu to nie w Polsce.
Luty bardziej zimowy
Zima przypomni o sobie najwcześniej w lutym, bo dopiero ten miesiąc albo będzie miesiącem w normie wieloletniej, albo nawet lekko poniżej normy. To jednak nie oznacza, że w tym miesiącu ciągle dominować będą mrozy i śnieżyce. Prosimy się nie martwić, przez kilka dni na pewno słupki rtęci pokazywać będą 10 stopni, a i nawet w najzimniejszych cyklach nocami rzadko na termometrach ujrzymy <-20 stopni. Luty, podobnie jak styczeń, zapowiada się dość wilgotny, więc często popada i śnieg, i deszcz.
Marzec chłodny, ale suchy
Początek wiosny zapowiada się co prawda słonecznie, ale niestety stosunkowo chłodno. Poki co marzec prezentuje się w naszych prognozach z tej nie najlepszej strony, gdyż niekiedy nawet w ciągu dnia na termometrach zobaczymy minusy.

 • #1 napisane przez ~markusek
  około 1 tygodni temu

  Jak kura na grzędzie siędzie to pogoda będzie………..albo i nie będzie :-)

 • #2 napisane przez ~bartekwalasek
  około 1 tygodni temu

  ja jak wracałem o 12:40 do domu (miałem gorączkę) to jeszcze w kurtce (nie było nawet 20 st. C)

 • #3 napisane przez ~RaV
  około 3 dni temu

  Ja chciałbym tylko ostra zimę od grudnia do lutego a potem prosze o szybki powrot wiosny, moto czeka :)

 • #4 napisane przez ~sketel
  około 3 dni temu

  Ja bym chciał ostrą zimę od listopada do stycznia, w lutym powinno być już ciepło.

  • #5 napisane przez ~bartekwalasek
   około 1 dni temu

   Chcielibyście. W listopadzie nie uznasz temperatur poniżej -10 st. C nawet w nocy i nawet przy gruncie. W listopadzie ledwo jest przedzimie. Czekaj do grudnia.

 • #6 napisane przez ~j
  około 2 dni temu

  od listopada do kwietnia po -30 a reszta lieto

 • #7 napisane przez ~bartekwalasek
  około 1 dni temu

  Nie mogę się doczekać kolejnej ciepłej zimy w XXI wieku. Zobaczymy.

1 49 50 51