We wtorek RPA ogłosiło stan „klęski żywiołowej” w związku z suszą, która spustoszyła część kraju i doprowadziła do realnego zagrożenia pozbawieniem wody jednego z tutejszych największych miast – Kapsztadu.

W ogłoszeniu opublikowanym w dzienniku rządowym, cytowanym przez Agencję AFP, susza została uznana za „narodową katastrofę” po ponownej ocenie jej „wielkości i intensywności”.

Skutki katastrofalnej trzyletniej suszy odczuwa zwłaszcza Kapsztad, słabe zimowe deszcze nie poprawiły ciężkiej sytuacji, przez co poziom wód w zbiornikach stał się rekordowo niski. Drugie miasto w RPA stoi teraz pod perspektywą konieczności zakręcenia kranów w ramach tak zwanego scenariusza „Dzień Zerowy”, aby zachować pozostałe zasoby miejskie. We wtorek data została ponownie zaktualizowana do dnia 11 czerwca po lutym wprowadzeniu ograniczenia zużycia wody do 50 litrów dziennie na osobę.

Ciężka susza panuje również w południowej i zachodniej części RPA.

Z oświadczenia wynika, że ogłoszenie klęski narodowej oznacza, że rząd krajowy jest odpowiedzialny za rozwiązanie problemu i zapewnienie natychmiastowych starań o pomoc.

14.02.2018 16:21