Wczoraj z zachodu na wschód naszego kraju przemieścił się front okluzji z niewielkimi opadami śniegu i śniegu z deszczem, za jego sprawą z zachodu napłynęło również nieco cieplejsze powietrze, ale tak naprawdę odczuwamy je tylko w ciągu dnia, bo noce i poranki pozostają mroźne. We wtorek szanse na słońce mają mieszkańcy Pomorza oraz regionów zachodnich, poza tym niestety niebo zasnują chmury, ale opadów niewiele.
Sytuacja baryczna
Potężne układy niskiego ciśnienia znajdujące się nad Atlantykiem w dalszym ciągu są blokowane przez równie silny wyż nad Rosją. To właśnie ten wyż broni nas od dostania się cieplejszych mas powietrza od strony Atlantyku, a także chmur z silniejszymi opadami. Dziś Polska dostanie się pod wpływ słabego wyżu, który znad Alp przesunie się nad dzielnice środkowe. Jednak nie wszędzie przyniesie słońcem, bowiem na południu, wschodzie oraz w centrum w dalszym ciągu zalega wilgotne powietrze związane z ostatnim frontem okluzji, dlatego na tym obszarze będzie dla odmiany sporo chmur. Pozostajemy w tych samych chłodnych masach polarnomorskich.
Poprószy tylko miejscami
Początek dnia przynosi na przeważającym obszarze kraju chmury, ale pada z nich niewiele – słabo prószy na krańcach południowych i Roztoczu. Dla odmiany na zachodzie, Pomorzu oraz na Żuławach pojawiają się przejaśnienia, których w ciągu dnia będzie przybywać i jest szansa, że na zachód od linii Elbląg-Wrocław po południu zrobi się wręcz słonecznie. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z lokalnymi przejaśnieniami, zwłaszcza na Mazowszu i Warmii. Słabe, przelotne opady śniegu będą się pojawiać na krańcach południowych. O poranku jeszcze gdzieniegdzie może być mglisto.
Lekko na plusie
W najcieplejszym momencie dnia spodziewamy się od 0 stopni na krańcach wschodnich i Podkarpaciu, 2-3 stopnie w głębi kraju do 4-5 stopni na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim. Wiatr jedynie na wybrzeżu umiarkowany, poza tym słaby, na zachodzie i Pomorzu południowo-zachodni, w regionach południowych z północy, na pozostałym obszarze zmienny.
Na zachodzie i północy przeważać będą na ogół korzystne warunki dla naszego samopoczucia: duża ilość słońca sprawi, że meteopaci nie powinni mieć dziś powodów do narzekań na pogodę. Poza tym warunki neutralne, na południowym wschodzie, gdzie poprószy, przejściowo niekorzystne – pojawi się odczucie senności, rozdrażnienia, będą również kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi.
Na ogół będzie przeważać termiczne odczucie chłodu i wilgoci, komfort termiczny możliwy przejściowo na zachodzie.
Na zachodzie pogodnie i mróz, na wschodzie więcej chmur
Na Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie noc na ogół zapowiada się pogodnie, lokalnie jednak widzialność ograniczą mgły, miejscami marznące. Nad resztą Polski dość pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami i lokalnie słaby śnieg. Aż -10 stopni będzie najbliżej nocy w Kotlinie Jeleniogórskiej, -6/-4 stopni na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, -4/-3 stopnie na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, poza tym -2/-1 stopień. Wiatr słaby, na południu umiarkowany, północny i północno-wschodni.

13.02.2018 06:27