Sąsiedzi Tonga przybyli we wtorek z pomocą po tym, jak cyklon Gita przetoczył się przez pacyficzną wyspę w ciągu nocy, niszcząc po same fundamenty tutejszy parlament, pozrywał dachy z domów i spowodował powszechne powodzie – donosi Reuters.
Olbrzymie zniszczenia, ludzie szukają pomocy
Nie ma doniesień o ofiarach śmiertelnych w rezultacie przejścia burzy czwartej kategorii, której towarzyszył wiatr o prędkości 200 km/h, ale było wielu rannych, niektórzy poważnie – powiedział Graham Kenna, australijski doradca rządowy Narodowej Agencji ds. Zarządzania Klęskami Żywiołowymi.
Zdjęcia opublikowane w mediach społecznościowych pokazały zniszczony budynek Parlamentu w stolicy, a także rozległe powodzie i pozrywane linie energetyczne. Dostęp do obszarów poza stolicą był utrudniony przez uszkodzenia spowodowane przez burzę.
„Cały zakres szkód wyrządzonych przez cyklon Gita wciąż jest oceniany, ale istnieje natychmiastowa potrzeba pomocy na dotkniętym obszarze” – oświadczył minister spraw zagranicznych NZ Winston Peters w swoim oświadczeniu. „Około 5700 osób szukało schronienia w centrach ewakuacyjnych i oczekuje się, że liczby te znacząco wzrosną tej nocy” – dodał.
Pomoc z zagranicy
Nowa Zelandia przekazała już pomoc finansową dla dotkniętego cyklonem obszaru w wysokości 750 000 NZ (535 000 USD), a nowozelandzkie samoloty Air Hercules miały przylecieć we wtorek z dostawami awaryjnymi na wyspy Tonga. Australia przekazała 350 tys. dolarów australijskich (275 tys. dolarów amerykańskich, a minister spraw zagranicznych tego kraju powiedział, że personel Sił Obronnych Australii będzie pomagał w pracach porządkowych.
We wtorek o poranku Tongijczycy rozpoczęli sprzątanie po przejściu wielkiej burzy, gdy jej ogon wciąż był jeszcze nad stolicą, Nuku’alofa. „Co druga stacja transformatora została zniszczona, a linie energetyczne są dosłownie wszędzie” – powiedział Kenna, dodając, że najprawdopodobniej minie wiele dni, zanim energia zostanie przywrócona. Zniszczeniu uległy również zasoby wodne i sieci radiowe. „Wyłączyli zasilanie bardzo wcześnie przed nadejściem cyklonu, wiedząc, że linie energetyczne zostaną zniszczone, co było dobrym posunięciem” – zaznaczył. Szacuje się, że około 40 proc. domów w stolicy poniosło pewne szkody, zwłaszcza pozrywane dachy. Według meteorologów Gita to najpotężniejszy cyklon, jaki uderzył w Wyspy Tonga od 60 lat.
Zbliża się do Fidżi
Aktualnie cyklon Gita zbliża się do południowych wysp Fidżi, a niektóre prognozy przewidywały o jego nasileniu w kierunku burzy kategorii piątej. Premier Fidżi Frank Bainimarama ostrzegł mieszkańców, aby „słuchali ostrzeżeń i przygotowywali się”, chociaż burza ma ominąć obszary gęsto zaludnione.
Gita uderzyła w Samoa i Samoa Amerykańskie około 900 km (na północny wschód w weekend, przez co Apia, stolica Samoa, znalazła się pod wodą.

13.02.2018 07:22