W poniedziałek ostatnie pięć województw: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie rozpoczęło dwutygodniowe ferie zimowe. Mimo słabej odwilży, która pojawiła się na zachodzie, w górach śniegu i mrozu nie brakuje, dzięki czemu warunki do uprawiania sportów zimowych pozostają fantastyczne. Najprawdopodobniej jeszcze się polepszą, bo na horyzoncie widać kolejne śnieżyce.
Sudety
W Sudetach niezmiennie od wielu już tygodni najlepsze bardzo dobre warunki narciarskie panują na stokach w Czarnowie, Lądku Zdroju, Świeradowie i Kamienicy. Pokrywa śnieżna ma tam średnio od 30 do 75 centymetrów, lokalnie 90 centymetrów. Dobre warunki do szusowania na nartach panują zaś w Rzeczce na Stoku, Szklarskiej Porębie i Karpaczu, gdzie pokrywa śnieżna jest średnio o 10 centymetrów niższa. Zdaniem prognoz w tym tygodniu w regionach górskich Sudetów w ciągu dnia będzie około zera lub nieco powyżej, nocami ściśnie jednak mróz, przez co śnieg może stać się zmrożony i dość niebezpieczny. Większych opadów śniegu i śniegu z deszczem spodziewamy się w piątek.
Beskid Śląski i Żywiecki
W Beskidzie Śląskim doskonałe warunki narciarskie panują na większości tras w: Szczyrku, Wiśle, Istebnej, Ustroniu i Brennej. Średnio możemy liczyć na 50-80 cm białego puchu, a w Szczyrku i Wiśle lokalnie na 120 centymetrów. Dobre warunki panują również na trasach w Bielsku Białej. W Beskidzie Żywieckim bardzo dobre warunki do uprawiania białego szaleństwa pozostają w Korbielowie, Orawce, Zawoi i Przyłękowie koło Żywca. Na stokach jest od 30 do 60 centymetrów śniegu, miejscami 80 cm. W Zwardoniu warunki oceniane są jako dobre i leży tam około 40 cm śniegu. Także w tym regionie przewidujemy we wtorek i piątek słabej odwilży w ciągu dnia, w środę i czwartek ma być około zera lub lekko na minusie i przybędzie kilka centymetrów białego puchu.
Tatry
Dla narciarzy zdecydowanie zalecamy Tatry, by tutaj śniegu praktycznie nigdzie nie brakuje. Wysoko na Kasprowym Wierchu możemy liczyć nawet na 250 centymetrów śniegu, ale TOPR podtrzymuje trzeci stopień zagrożenia lawinowego. Nieco niżej wcale nie jest gorzej. W Jurgowie, Zakopanem czy Białce Tatrzańskiej na stokach mamy nawet 120-130 centymetrów śniegu. W Małym Cichym, Czerwiennym, Gliczarowie, Poroninie pokrywa białego puchu ma od 60 do 80 centymetrów. Wszędzie tam warunki narciarskie są bardzo dobre. Nieco mniej śniegu jest na trasach w Ząbkach i Bukowinie Tatrzańskiej – od 50 do 70 centymetrów, tam też warunki do szusowania są ocenianie jako dobre.
Prognozy i dla tego regionu są bardzo korzystne, ponieważ do piątku ma być w ciągu dnia około zera, nocami mróz, dodatkowo od wtorku spodziewane są silniejsze opady, w środę i czwartek spadnie do 20-30 centymetrów świeżego śniegu.
Beskid Niski i Sądecki
W Beskidzie Niskim najlepiej przygotowane trasy czekają na tych, którzy wybiorą się do Puław na Kiczerę oraz Cieniawy. Pokrywa śnieżna ma tam 45-60 centymetrów, a warunki narciarskie bardzo dobre. Dobre warunki panują także w Chyrowej i Małastowie, gdzie leży do 55 centymetrów śniegu. W Beskidzie Sądeckim jest jeszcze lepiej, świetne warunki narciarskie panują w Krynicy, Tyliczu, Piwnicznej oraz Rytrze. Leży tam średnio od 50 do 80 centymetrów białego puchu. Dobre warunki narciarskie panują w Muszynie na Wierchomli, gdzie narciarze mogą liczyć na 30-70 cm śniegu.
W tym regionie w środę i nocą z środy na czwartek spadnie kolejne 20-30 centymetrów śniegu, dzięki czemu warunki narciarskie z pewnością się poprawią. Sztucznemu naśnieżaniu będzie sprzyjać ujemna temperatura.
Bieszczady
Ci, którzy mają bliżej do Bieszczad powinni wybrać Ustrzyki Dolne i Weremień. Śniegu jest tam do 100 centymetrów, a warunki narciarskie oceniane są jako bardzo dobre. Także w tym regionie pogoda w tygodniu będzie sprzyjać, między wtorkiem a czwartkiem spodziewane są opady śniegu, w środę i z środy na czwartek solidne, do 30 centymetrów. Temperatura do piątku pozostanie poniżej zera, co sprzyjać będzie sztucznemu naśnieżaniu stoków.

12.02.2018 12:26