Na sobotę tefałen oprócz Warmii i Mazur, Podlasia, Zatoki Gdańskiej i Lubelszczyzny wszędzie prognozowało dodatnie temperatury do 4 stopni we Wrocławiu. Jednak tak jak podejrzewaliśmy te przewidywania jak zwykle się nie sprawdziły, bo przez całą dobę praktycznie w całym kraju prócz pojedynczych miast na zachodzie trzymał mróz, w Elblągu słupki rtęci pokazały 6 stopni poniżej zera. Na niedzielę Waśka przewiduje już odwilż w całej Polski, ale to też nie będzie prawda.
Sytuacja baryczna
Coraz bliżej naszego kraju są układy niskiego ciśnienia, z którymi wiążemy nadzieję na niewielkie ocieplenie (głównie w ciągu dnia), ale również większe opady śniegu w przyszłym tygodniu. Front związany z głębokim ośrodkiem niskiego ciśnienia znad Morza Północnego po południu dotrze do zachodnich dzielnic Polski. Mokro jest również na południu i wschodzie Bałkanów oraz w rejonie Morza Czarnego, pozostała część Europy jest pod wpływem spokojnej strefy podwyższonego ciśnienia pomiędzy wyżem znad Rosji a wyżem znajdującym się nad środkowym Atlantykiem. Wschodnie i północne regiony pozostaną w zimnej masie powietrza polarnomorskiego starego, tylko do dzielnic zachodnich i częściowo południowych napłynie nieco cieplejsze znad Atlantyku.
Sporo chmur, słońca niewiele, a na zachodzie po południu śnieg
Poranek powita niezłą pogodą mieszkańców Dolnego Śląska i Opolszczyzny, gdzie niebo będzie niemal bezchmurne. Przejaśnienia powinny się również pojawiać w Małopolsce i Podkarpaciu, zwłaszcza w regionach podgórskich, w Wielkopolsce, Kujawach i w rejonie Zatoki Gdańskiej. Nad resztą Polski, szczególnie na wschodzie oraz na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu Zachodnim i Środkowym oraz w północnej i zachodniej części Wielkopolski pochmurno i lokalnie z drobnym śniegiem. Po południu na południowym zachodzie i krańcach południowych w dalszym ciągu przewaga słonecznej pogody, przejściowo około południa rozpogodzi się na Ziemi Lubuskiej i gdzieniegdzie w Wielkopolsce, a pod koniec dnia również w dzielnicach środkowych. Poza tym sporo chmur, około godziny 15:00-16:00 pierwsze opady śniegu i śniegu z deszczem pojawią się na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska, na północnym zachodzie opady będą mieć przejściowo umiarkowany charakter.
Nie wszędzie mróz odpuści
Niedziela odwilży nie przyniesie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i Podkarpaciu – w tych regionach przeważnie od -3 do 0 stopni. Nieco cieplej ma być na Pomorzu Zachodnim, północy i wschodzie Wielkopolski, Kujawach, w centrum, w Małopolsce i Górnym Śląsku 1-2 stopnie, na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i Opolszczyźnie najwięcej – 4-5 stopni. Na Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie wiatr słaby, nad resztą kraju umiarkowany, na wybrzeżu i krańcach zachodnich okresami silniejszy, w porywach 50-60 km/h, południowy.
Warunki biometeorologiczne na ogół będą obojętne, dopiero po południu wraz z nasuwającym się od zachodu frontem atmosferycznym na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Pomorzu i Kujawach zmienią się w niekorzystne. W związku z tym meteopaci mogą odczuwać dolegliwości bólowe, senność, rozdrażnienie, pojawią się również problemy z koncentracją i skupieniem uwagi. Na północy i wschodzie, gdzie najchłodniej, a na Pomorzu dodatkowo silniejszy wiatr, dominować będzie odczucie zimna, w głębi kraju chłodu, przejściowo na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej, gdzie pojawi się więcej słońca, a temperatura wzrośnie do 3-5 stopni odczujemy około południa komfort termiczny.
Noc ze śniegiem, wszędzie mróz
W nocy front atmosferyczny będzie przemieszczał się stopniowo na wschód ze słabymi opadami śniegu. Około północy strefa frontowa będzie rozciągać się od Żuław i Zatoki Gdańskiej przez Kujawy, Ziemię Łódzką po Opolszczyznę i Górny Śląsk, na zachodzie przestanie padać, a niebo rozpogodzi, na wschodzie pochmurno z przejaśnieniami i rozpogodzeniami w Małopolsce i Podkarpaciu, ale jeszcze bez opadów. Do rana słaby śnieg dotrze nad Warmię i Suwalszczyznę, Małopolskę, Góry Świętokrzyskie i Małopolskę, bez opadów jeszcze na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, w zachodniej połowie Polski rozpogodzenia. Temperatura minimalna od -8/-6 stopni lokalnie w Małopolsce i Podkarpaciu, -5/-3 stopnie na wschodzie, północnym wschodzie i w Kotlinach Sudeckich do -2-0 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr okresami może być umiarkowany, południowy, skręcający na południowo-zachodni.

11.02.2018 06:30