Modele prognostyczne sugerują bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia rzadkiego zjawiska pogodowego na biegunie północnym, zwanego Nagłym Ociepleniem Stratosferycznym (SSW). Ma do niego dojść za kilkanaście dni i przyniesie bardzo chłodną pierwszą połowę wiosny. Po raz ostatni podobne zjawiska miały miejsce w 2010 i 2013 roku, wówczas marce w Polsce w niczym nie przypominały wiosny, częściej padał śnieg, a temperatury zwłaszcza w 2013 roku spadły grubo poniżej normy.

„Widać wyraźne oznaki rychłego rozłamu w wirze polarnym, obecnie zlokalizowanym nad środkowo-zachodnią Grenlandią. Główny ośrodek będzie poruszał się w kierunku Kanadyjskich Równin, podczas gdy nowy obszar powstanie w rejonie północnej Rosji” – powiedział dr Dave Reynolds z TWC. „Ten będzie przemieszczać się w kierunku Morza Kaspijskiego, potem na zachód przez Morze Śródziemne, Iberię i w pobliże Atlantyku w ciągu najbliższych dwóch tygodni, ulegając dalszemu słabnięciu” – dodaje. Wir polarny już zaczął rozbijać się w czwartek i piątek.

[gfycat heartynippybillygoat]

Procesowi rozbijania wiru polarnego towarzyszy zjawisko znane jako Nagłe Ocieplenie Stratosfery, w wyniku czego temperatury w stratosferze gwałtownie rosną. „To ocieplenie może się rozciągnąć dalej przez głębiny atmosfery, powodując zwiększone ryzyko blokad, co w chłodnej porze roku oznacza większe szanse na dużo zimniejszy okres” – powiedział Reynolds.

Proces ten nie odbędzie się z dnia na dzień, ponieważ zwykle trwa od 10 do 25 dni i wciąż nie do końca wiadomo, jak sprawy się rozwiną. Jednak modele zgadzają się w kwestii powstania potężnego wyżu nad Skandynawią i północnym Atlantykiem w ostatnim tygodniu lutego i pierwszej dekadzie marca, wzmocnionym podziałem wiru polarnego i towarzyszącym mu stratosferycznym ociepleniem.

Ostrzeżenie przed zimną wiosną w Europie zostało oficjalnie wydane przez brytyjski serwis pogodowy Met Office, a następnie przekazane szefowi gabinetu, szefom transportu, radom i służbom ratowniczym.

Meteorolog z UK Met Office Aidan McGivern przygląda się trendowi w ciągu najbliższych 10 dni i wyjaśnia zjawisko:

Nagłe Ocieplenie Stratosfery to wydarzenie, w którym wir polarny odpowiadający za strefową cyrkulację na półkuli zimowej spowalnia lub zmienia się o 180 stopni w ciągu kilku dni. Zmianom towarzyszy wzrost temperatury w stratosferze o kilkadziesiąt kelwinów. W trakcie SSW wiatry na dużych wysokościach nie tylko słabną, ale zmieniają kierunek. W ten sposób do Europy zaczyna płynąć bardzo zimne powietrze ze wschodu, do tego też spada dużo śniegu.

10.02.2018 12:29