Od kilku dni mamy do czynienia z tym samym typem pogody, tzn. przez całą dobę dominują na ogół ujemne temperatury, w północnych i zachodnich regionach naszego kraju pojawia się więcej przejaśnień i rozpogodzeń, przez co poranki przynoszą dwucyfrowy mróz, na wschodzie, południu i w centrum przeważają chmury, czasami pada, ale różnica temperatur między dniem a nocą jest mniejsza. Sytuacja nie ulegnie większej zmianie również w sobotę.
Sytuacja baryczna
Wilgotne niże z frontami atmosferycznymi i obfitymi opadami dają się we znaki mieszkańcom Wysp Brytyjskich – ma na to wpływ niż z centrum w rejonie Islandii. Kolejny układ niskiego ciśnienia znad środkowej części Morza Śródziemnego przynosi ulewy m.in. w Grecji i południu Włoch. Z kolei nad Rosją oraz daleko nad Atlantykiem znajdują się rozległe wyże, połączone strefą podwyższonego ciśnienia rozciągającą się od Półwyspu Iberyjskiego i Francji, Alpy, kraje Europy Środkowej i częściowo Skandynawię. Polska jest w zasięgu tej strefy, tylko na wschodzie daje o sobie znać zanikający front okluzji związany z płytkim niżem znad północnej Ukrainy. Wciąż pozostajemy w zimnych masach powietrza arktycznego starego.
Sporo chmur, trochę słońca, ale mało śniegu
W sobotę przeważać będą chmury, ale mimo sporego zachmurzenia opadów śniegu ma być niewiele i będą bardzo słabe. Największe szanse na przejaśnienia, a nawet lokalne rozpogodzenia występują na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Śląsku, Kujawach i w Małopolsce, przy czym będzie ich stopniowo przybywać w ciągu dnia.
Temperatura maksymalna wzrośnie dziś do -4/-2 stopni na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, -1-0 stopni w centrum, 1-2 stopni na Śląsku, w Małopolsce oraz południowej i zachodniej części Wielkopolski do 3 stopni lokalnie na Dolnym Śląsku oraz na Ziemi Lubuskiej. Wiatr będzie słaby, tylko na północnym zachodzie okresami umiarkowany, na wschodzie z północy, nad resztą kraju zmienny, z przewagą kierunków południowych. Warunki biometeorologiczne na ogół będą obojętne, a to oznacza, że aura nie powinna mieć większego wpływu na nasze samopoczucie. Dopiero w miarę upływu dnia wraz z coraz większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na zachodzie i południu zaczną zmieniać się w korzystne.
Noc z chmurami i mrozem
W nocy w dalszym ciągu ma być na ogół pochmurno, tylko w nielicznych miejscach, zwłaszcza od Żuław przez Kujawy, wschodnią Wielkopolskę po Śląsk mogą pojawiać się większe przejaśnienia. Temperatura minimalna spadnie na Pomorzu Gdańskim do lokalnie -7/-6 stopni, na pozostałym obszarze od -4 do -2 stopni, na zachodzie i wybrzeżu -1/0 stopni. Wiatr słaby, na Pomorzu okresami umiarkowany, na ogół z południa.

10.02.2018 06:17