Zimowa burza śnieżna przetoczyła się w piątek przez Środkowo-Zachodnie stany USA, przynosząc 23 centymetry białego puchu w Chicago, zabiła co najmniej dwie osoby i doprowadziła do odwołania setek lotów – donosi Reuters.

Obszar metropolitalny Chicago został pokryty największym śniegiem od co najmniej końca 2016 roku, kiedy burza lodowa doprowadziła do poważnego paraliżu komunikacyjnego w większości Wisconsin, północnego Illinois i Michigan.
60-letni mężczyzna zmarł na atak serca w piątek po tym, jak usuwał śnieg z chodnika – powiedział Keith Hartenberger, rzecznik szpitala Edward Hospital w Naperville w stanie Illinois. Drugą ofiarą śmiertelną zimy jest 33-letnia kobieta, która zginęła w karambolu, do jakiego doszło w piątek w pobliżu Fenton, Michigan, położonej na południe od Flint – podała policja.

Śnieg spowodował dziesiątki wypadków na lodowatych drogach Chicago, gdy mieszkańcy trzeciego co do wielkości miasta w Stanach Zjednoczonych walczyli o dotarcie do pracy i odkopywali po śnieżycy związanej z frontem atmosferycznym, który rozciągał się od Montany do Michigan.
„Nienawidzę cię, Chicago!” – powiedziała 25-letnia przedstawicielka obsługi klienta Ieva Urbietyte podczas usuwania śniegu ze swojego samochodu w Windy City. „Na szczęście nie musimy tego robić przez cały czas” – dodaje.

Prognoza pogody dla Detroit przewiduje silne opady śniegu; w ciągu godziny przyrost pokrywy śnieżnej może wynosić 2,5 cm, gdy system kierował się na wschód.

W Argus Farm Stop w pobliskim Ann Arbor w stanie Michigan kilku klientów przyjechało na narty, a kierownik sklepu, Laura Barch, powiedziała, że bardzo chętnie wsiadają do swoich rakiet śnieżnych. „Czuję, że to będzie jedyny dzień w roku” – powiedział Barch. „To pierwsza prawdziwa zima, którą mieliśmy od kilku lat” – dodaje.

Meteorolodzy oczekują, że temperatura odczuwalna z powodu zimnych wiatrów może obniżyć się do -18 stopni w wielu rejonach Środkowego Zachodu. W środkowych i północnych Górach Skalistych również pojawią się obfite śniegi. Urzędnicy miejscy ogłosili zamknięcie szkół w Chicago, Detroit i Milwaukee.

Meteorolog z National Weather Service, Brian Hurley, powiedział w piątek, że system może przynieść 10-12,5 centymetrów śniegu na Środkowym Zachodzie, kierując się na wschód w kierunku Nowej Anglii. W stanie Nowy Jork opady mogą osiągnąć 30 centymetrów z powodu wilgoci z Wielkich Jezior.

W Ameryce odwołano 1800 lotów, z czego jedna trzecia na lotniskach w Chicago i Detroit – donosi strona FlightAware.com, która śledzi ruch lotniczy. Zimowa aura w tym tygodniu zabiła kilka osób w wypadkach na Środkowym Zachodzie; sześć ofiar śmiertelnych odnotowano w stanie Iowa, dwie w Missouri i jedna w Montanie – podały lokalne media.

10.02.2018 10:05