Choć połowa zimy dopiero za nami, to jednak szybko wydłużający się dzień oraz większa dawka słońca sprawia, że przyroda zaczęła budzić się snu, który w tym roku był jednak bardzo krótki z powodu późnego nadejścia mrozów i śniegu.

Choć za oknami biało i mroźno, drzewa leszczyny pokryły się długimi, wiszącymi „kotkami”. W wielu regionach zaczęła już kwitnąć, a pyłek unosi się w powietrzu, co nie jest dobrą informacją dla alergików. W ciągu najbliższych dwóch tygodni spodziewamy się szczytu pylenia leszczyny, do której lada moment dołączy olsza czarna – jeden z najwcześniej kwitnących drzew. Pod koniec lutego, jeśli pogoda na to pozwoli, warto wybrać się do lasu, poszukać różowych pachnących kwiatów wawrzynka wilczełyko, które pojawiają się jeszcze na bezlistnych pędach.

Zbliżającą się wiosnę widać również w świecie zwierząt. Obserwatorzy przyrody donoszą, że przyleciały już pierwsze skowronki, których klucze najczęściej obserwuje się w połowie lutego. Z tygodnia na tydzień będzie ich coraz więcej, a świadczył będzie o tym charakterystyczny ptasi śpiew unoszący się nad polami, z którym powoli ustępuje śnieg. Podczas pogodnych słonecznych dni być może udać się zobaczyć również klucze dzikich gęsi, powracających do swoich miejsc lęgowych. W drodze są już także droździki, zięby, pliszki, szpaki czy kopciuszki. Lada moment odlecą na północ jemiołuszki, ptaki, które zimują w naszym kraju.

Luty to miesiąc dla zakochanych i tak też dzieje się w przyrodzie. U bielików trwają zaloty, o czym świadczą ich charakterystyczne loty godowe. Za kilkanaście tygodni ptaki będą musiały wychować swoje potomstwo, które na jesieni wraz z rodzicami odlecą do ciepłych krajów. Z kolei kruki już teraz znajdziemy w gniazdach i wysiadują jaja. Kruki to jeden z najwcześniej przystępujących do lęgów ptaków w Polsce. Po zimie bowiem ptaki te mogą znaleźć dużo padłych zwierząt, m.in. lisów i królików, zapewniając w ten sposób pożywienie dla swojego potomstwa.

W lutym swoje poroże zrzucają łosie. Im zwierzę jest starsze, tym swoich wieńców pozbywają się wcześniej – zdarza się, że rosochy należące do tych najstarszych znajdziemy już pod koniec listopada. Niebawem swoich poroży pozbędą się jelenie. Jeśli będziesz miał szczęście, to być może zobaczyć wiewiórki – w lutym te prowadzące samotny tryb życia gryzonie, zaczynają łączyć się w pary na okres godów.

09.02.2018 14:22