Poranek Polskę północną i zachodnią znów powitał nas dużym, miejscami nawet dwucyfrowym mrozem, nieco cieplej z powodu zachmurzenia jest na wschodzie, południu oraz w centrum. Pogoda będzie dziś bardzo podobna do tej wczorajszej, czyli na Warmii, Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach, Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej można liczyć na słońce, reszta kraju pod chmurami, miejscami na Podkarpaciu i Lubelszczyzny drobny śnieg. Wciąż zimno.
Sytuacja baryczna
Nad północno-wschodnią częścią kontynentu – nad Rosją i Skandynawią znajduje się potężny wyż, który skutecznie powstrzymuje wędrówkę głębokich atlantyckich niżów. Wilgotno i śnieżnie jest także na Bałkanach i Ukrainie, niż znajdujący się w rejonie Kijowa podrzuca do południowych i wschodnich regionów naszego kraju nieco więcej wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego, stąd niskie chmury i słaby śnieg. Na północy i zachodzie wpływ na pogodę wciąż ma wspomniany wcześniej wyż rosyjski. W dalszym ciągu pozostajemy w zimnych arktycznych starych masach powietrza.
Pół Polski słoneczne, pół pochmurne
Dziś pogoda w naszym kraju podzieli się na dwie części. Pierwsza z nich to obszar lepszej aury, ze słońcem i niewielkim zachmurzeniem na Warmii i Mazurach, Pomorzu, północy Kujaw. W Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie również będzie się rozpogadzać, ale chmur w tych regionach ma być nieco więcej, zwłaszcza przed południem. Nad resztą Polski wisieć będą niskie warstwowe chmury, które lokalnie na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Podkarpaciu przyniosą drobny śnieg.
Będzie zimno
Podobnie jak miało to miejsce wczoraj tylko w pojedynczych regionach słupki rtęci przekroczą 0 stopni. Największa szansa na to będzie na wybrzeżu, w rejonie Warszawy, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, gdzie słupek rtęci na dwie, trzy godziny sięgnie 2 stopni. Nad resztą kraju od -2 do 0 stopni, ale lokalnie na Pojezierzu Pomorskim może być o 1-2 stopnie chłodniej.
Wiatr na ogół słaby, tylko na wschodzie i wybrzeżu okresami umiarkowany, na ogół północny, tylko na Pomorzu i zachodzie południowo-wschodni i południowy. Warunki biometeorologiczne na północy oraz zachodzie, czyli tam, gdzie będzie najpogodniej, pozostaną korzystne. Nad resztą kraju niskie chmury, a miejscami pojawiające się opady sprawią, że pozostaną niekorzystne, może dokuczać senność i rozdrażnienie, pojawią się kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi. Dominować będzie dziś odczucie zimna, z tego też powodu wychodząc z domu do pracy i szkoły warto ciepło się ubrać, by uniknąć przeziębienia – założyć grubą, zimową kurtkę, szalik, rękawiczki i czapki, bo właśnie przez głowę tracimy najwięcej ciepła.
Noc mroźna
W nocy na zachodzie i północy, a początkowo w centrum znajdą się miejsca z przejaśnieniami i rozpogodzeniami, aczkolwiek chmur będzie nieco więcej niż ostatniej doby. Poza tym pochmurno, na wschodzie i w Małopolsce lokalnie możliwe słabe opady śniegu. Tej nocy temperatura minimalna wyniesie od -10/-8 stopni lokalnie na Pomorzu, Żuławach Wiślanych i północy Wielkopolski do -4/-1 stopnia C na pozostałym obszarze. Wiatr na ogół słaby, na wschodzie północny, na zachodzie oraz wybrzeżu południowy i południowo-wschodni.

09.02.2018 06:19