Ostatnio śnieg padał w Algierii, Maroku i Hiszpanii, czyli generalnie tam, gdzie nie powinien. Jednak zima postanowiła się udać jeszcze dalej do tropików i biało zrobiło się nawet na Hawajach.

Hawaje to amerykański archipelag położony w środkowej części Oceanu Spokojnego położony zaledwie 20 stopni od równika. Choć wydawać by się mogło, że z powodu swojego położenia śnieg nigdy tam nie pada, to jesteśmy w dużym błędzie. Raz na kilka lat biały puch pokrywa hawajskie szczyty Mauna Loa i Mauna Kea na wyspie Big Island. Taka sytuacja miała miejsce w środę wieczorem.

Oba szczyty położone są na wysokości nieco ponad 4 kilometry, dlatego jest tam dużo chłodniej niż u podnóży. Śnieg pojawił się na wulkanach w środę wieczorem.

Według National Weather Service do czwartku na szczytach leżało już nieco ponad 30 centymetrów białego puchu. Dodatkowo meteorolodzy ostrzegli przed kolejnymi opadami śniegu, silnym wiatrem i mgłą, które mają się utrzymać do piątku. Temperatura podczas śnieżycy spadła do 0 stopni.

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce u podnóży Big Island oraz w całym łańcuchu wysp hawajskich, które zamiast obfitych śnieżyc doświadczają ulewnych deszczy.

Meteorolodzy twierdzą, że w chłodniejszych miesiącach w roku śnieg na wulkanicznych szczytach Hawajów nie należy do rzadkości, ponieważ osiągają one wysokość ponad 4 kilometrów. Mauna Kea ma klimat subarktyczny – powiedział Matthew Foster, meteorolog serwisu pogodowego w Honolulu. „Tak długo, jak mamy dostatecznie grube chmury, by podtrzymać kryształki lodu i na szczycie panuje wystarczająco niska temperatura, może padać śnieg” – zauważa Foster.

Opady śniegu występowały na obu szczytach kilkakrotnie tej zimy. W zeszłym roku dla Mauna Kea i Mauna Loa wydano ostrzeżenie przed burzami śnieżnymi. „W najchłodniejszej porze roku mamy średnio od 3 do 5 śnieżnych incydentów. Jednak może się tak zdarzyć, że przez kilka lat śnieg w ogóle nie pada albo występują częściej” – podaje serwis pogodowy. Najniższą temperaturę na Hawajach odnotowano 17 maja 1979 roku – na Mauna Kea słupek rtęci obniżył się do -11 stopni!

09.02.2018 08:22