Wielka burza śnieżna uderzyła w piątek w Środkowo-Zachodnie stany USA, zmuszając do odwołania setek lotów, gdy obfite opady śniegu i gwałtowny spadek temperatury prowadzą do poważnych trudności drogowych w całym dotkniętym obszarze.

System burzowy rozciągający się od zachodniej Montany do południowego Michigan może w niektórych regionach przynieść przyrost pokrywy śnieżnej o 36 cm – podaje National Weather Service. Meteorolodzy przewidują, że strefa intensywnych śnieżyc do sobotniego poranka dotrze do Nowego Jorku oraz Nowej Anglii.
W Chicago do piątkowego poranka spadło 23 cm białego puchu i były to najpotężniejsze opady od 2016 r., a kolejne opady przy ujemnych temperaturach spodziewane są w weekend. Lód i śnieg pokrywały drogi ekspresowe w Chicago, gdzie przez noc doszło do co najmniej 25 wypadków – podał Chicago Tribune. Większość stanowych sądów w hrabstwie Cook, które obejmuje Chicago, zostały w piątek zamknięte.

Andrew Busch, ekonomista polityczny mieszkający w okolicach Chicago, podziwiał zimową wytrzymałość swoich sąsiadów. „Stopa śniegu, -2 stopnie i właśnie zobaczyłem dojeżdżającego sąsiada w krótkim rękawku, trzymającego płaszcz i kawę z lodem” – napisał na Twitterze. „To jest Chicago!” – dodał.

Miejskie władze w związku z atakiem zimy zamknęły szkoły w rejonie Chicago, Detroit i Milwaukee. W Detroit, prognozy pogody ostrzegają, że pokrywa białego puchu może wzrastać z prędkością 2,5 cm na godzinę, gdy front będzie się kierował na wschód.

W Ameryce odwołano 1050 lotów, średnio jeden na pięć odwoływano w portach lotniczych Chicago oraz Detroit – donosi FlightAware.com. Amerykańskie Linie Lotnicze poinformowały na Twitterze, że rezygnacje obowiązywały dla obszarów dotkniętych opadami śniegu, umożliwiając podróżującym zmianę lotów bez opłat. Linie Delta Air zaoferowały rezerwację lotów na piątek dla 18 miast na Środkowym Zachodzie.

Oczekuje się, że na wielu obszarach regionu temperatura w ciągu najbliższych dwóch dni obniży się do -18°C, a urzędnicy ostrzegają o ograniczonej widzialności na drogach. Środkowe i północne obszar Gór Skalistych również doświadczą obfitych opadów śniegu – poinformowała służba pogodowa.

Zimowa aura w tym tygodniu zabiła kilka osób w wypadkach na Środkowym Zachodzie; sześć ofiar śmiertelnych odnotowano w stanie Iowa, dwie w Missouri i jedna w Montanie – podały lokalne media.

09.02.2018 18:26