Słaby wiatr i mróz to niestety dobre warunki dla gromadzenia się zanieczyszczeń tuż przy powierzchni ziemi. W związku z prognozowanym pogorszeniem się warunków smogowych, Koleje Śląskie dla posiadaczy samochodów przygotowały niespodziankę – darmowy przejazd pociągiem po okazaniu dowodu rejestracyjnego.

Koleje Śląskie to spółka komunikacyjna należąca do województwa śląskiego. Już po raz trzeci w tym roku przewoźnik zdecydował o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji kolejowej dla właścicieli samochodów i ich pasażerów. To rezultat spodziewanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska wysokiego stężenia zanieczyszczeń w dniu 9 lutego. W większości województwa jakość powietrza będzie „zła”, a nawet „bardzo zła”.

„Aby skorzystać z bezpłatnego przejazdu Kolejami Śląskimi, wystarczy podczas kontroli biletów mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny. W przeciwieństwie do poprzedniej edycji akcji, w tym roku nie trzeba być właścicielem pojazdu. Każdy kierowca może zabrać w podróż jedną osobę towarzyszącą” – poinformował w komunikacji samorząd woj. śląskiego.

Bezpłatne przejazdy w dni smogowe obowiązują na całej sieci Kolei Śląskich z wyłączeniem Chałupki – Bohumin oraz pociągów „Ornak” na odcinku Żywiec – Zakopane. Poinformowano również, że za bilety nie trzeba będzie płacić przez cały piątek od godz. 00:01 do 24:00. Jeśli warunki związane z zanieczyszczeniem powietrza nie zmienią się, Koleje Śląskie mogą zadecydować o przedłużeniu akcji na kolejne dni, o czym przewoźnik będzie informował każdorazowo odrębnym komunikatem.

Już w czwartek o poranku godzinne wskazania zanieczyszczeń powietrza pyłem PM10 na większości stacji w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w subregionie rybnickim i Częstochowie oscylowały wokół 80-100 mikrogramów. Nieco wyższe wskazania – na poziomie 120 mikrogramów notowano na stacjach pomiarowych w Bielsku-Białej i Ustroniu, a ok. 150 mikrogramów – w Żywcu. Według prognoz w dolinach beskidzkich w piątek dobowe stężenie pyłu zawieszonego może przekraczać tzw. poziom informowania, ustalony na 200 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ujęciu dobowym.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu – w ujściu dobowym – to 50 mikrogramów na metr sześc. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów – dobra, 61-100 mikrogramów – umiarkowana, 101-140 mikrogramów – dostateczna, 141-200 mikrogramów – zła, a powyżej 200 – bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

08.02.2018 14:23