W ostatnich dniach mieszkańcy Małopolski, Gór Świętokrzyskich i Mazowsza narzekali, że mimo mrozu śniegu nie ma i nie wygląda to na prawdziwą zimę. Wszystko zmieniło się ostatniej nocy, kiedy do południowych oraz wschodnich dzielnic naszego kraju dotarła strefa obfitych opadów. Krajobrazy i tam w końcu się zabieliły, a puchu jeszcze przybędzie, bo na dziś i noc prognozowane są kolejne opady śniegu.
Sytuacja baryczna
Śnieżna pogoda związana jest z układem niskiego ciśnienia znad Mołdawii, który podrzuca nam trochę wilgotnego powietrza znad Morza Czarnego. Bardziej rozległy i głębszy niż znajduje się nad Północnym Atlantykiem, przynoszący chłodną i wilgotną aurę na Wyspach Brytyjskich. Na razie jednak ten układ nam nie zagraża, zdecydowanie większy wpływ na pogodę na obszarze Starego Kontynentu ma wyż znad Uralu i to on przyniesie w czwartek dobrą, ale chłodną pogodę w północnych i zachodnich regionach naszego kraju. Niemal cała Polska pozostaje w tych samych zimnych arktycznych masach powietrza, jedynie nad Lubelszczyznę oraz Podkarpacie napłynęło nieco cieplejsze pochodzenia polarnmorskiego.
Podział pogodowy
Mieszkańcy Pomorza, Żuław, zachodniej Warmii, Kujaw, północnej i środkowej części Wielkopolski nie muszą się dziś martwić o pogodę – tam już od samego rana pogoda będzie dopisywać, spodziewamy się małego i umiarkowanego zachmurzenia, w pierwszej części dnia więcej chmur w kujawsko-pomorskim. Nad resztą kraju niebo niestety zasnują chmury, niewielka szansa na choć chwile ze słońcem, jednak opady śniegu, które pojawiać się będą zwłaszcza na Podlasiu, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, w Górach Świętokrzyskich, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu będą niewielkie. Bardziej umiarkowanie popada tylko w regionach podgórskich i w górach, gdzie w ciągu 12 godzin przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 5-10 cm, poza tym mniej niż 5 cm.
Mroźno
Oprócz Roztocza i Pomorza Wschodniego, gdzie zobaczymy 1-2 stopnie na termometrach, dziś słupki rtęci będą utrzymywać się przez cały dzień od -2 do 0 stopni. Najzimniej ma być na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na krańcach południowych naszego kraju. Wiatr na krańcach zachodnich, wybrzeżu i Lubelszczyźnie słaby, nad resztą Polski umiarkowany, przeważnie z północy i północnego-wschodu.
Na północnym zachodzie Polski, na Kujawach i Warmii warunki biometeorologiczne z racji panowania pogodnego wyżu będą korzystne dla naszego samopoczucia. Na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej i w Wielkopolsce biomet neutralny, poza tym niekorzystny – z racji pojawiających się opadów możemy być senni, rozdrażnieni, pojawią się kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi. W czwartek dominujące będzie odczucie zimna, na wschodzie, południu oraz w centrum również wilgoci.
Noc miejscami mroźna, miejscami śnieżna
Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku noc będzie pogodna, tylko na wybrzeżu pojawi się nieco więcej chmur, ale bez opadów. Nad ranem widzialność ograniczą mgły osadzające szadź. Z racji pogodnego nieba będzie również zimno, średnio od -8 do -5 stopni, ale lokalnie tak jak to było ostatniej nocy na Pomorzu, Żuławach Wiślanych i w Wielkopolsce będzie jeszcze zimniej – od -12 do -9. Nad resztą kraju chmury ze słabymi opadami śniegu, nieco silniejszymi w Małopolsce, Podkarpaciu, Roztoczu i południu woj. śląskiego. Z racji zachmurzenia będzie też cieplej, od -3 do -1 stopnia. Wiatr na północy i zachodzie słaby, lokalnie bezwietrznie, nad resztą Polski słaby i umiarkowany, z północy i północnego-wschodu.

08.02.2018 06:21