Ulubieńcy ciepła, czyli Smroda, zapewniała, że atak zimy będzie krótki, niestety prawda jak zwykle okazała się inna. Mróz wciąż trzyma, ostatnio 23 stopnie mrozu odnotowano na południu Polski, teraz biegun zimna odsunął się na północ. Dosypuje również śniegu, a zima zbiera śmiertelne żniwo.

Tylko w ciągu ostatniej doby dwie osoby w naszym kraju zginęły z powodu zimna. Od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała 34 zgony w wyniku wychłodzenia.

Według IMGW dzisiejszy poranek największy mróz na standardowej wysokości 2 metrów przyniósł na stacji pomiarowej w Cewicach w rejonie Lęborka (Pomorskie), gdzie było aż -18,3 stopni. Wyjątkowo niskie temperatury mieliśmy również nad samym morzem, a to skutek zalegającej wysokiej pokrywy śnieżnej po ostatniej konwekcji, pogodnego nieba i braku wiatru. W Lęborku odnotowano -16 stopni, w Gdańsku -14,5 stopnia, w Łebie -14, a w Darłówku -13,4 stopnia. Przy gruncie było jeszcze mroźniej, w Łebie -23 stopnie, a w Chojnicach i Elblągu -15 stopni.

Najcieplejszą noc mieliśmy z kolei na Górnym Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i Podkarpaciu, ale za to tam mocno sypnęło. W Bielsku Białej pokrywa śnieżna ma 19 cm, w Raciborzu 8 cm, w Krakowie i Kielcach 6 cm, a w Opolu i Lublinie 3-4 cm.

Nadchodzące znów znów będą bardzo zimne, ale za to dość pogodne na Warmii i Mazurach, Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach i Ziemi Lubuskiej. W tych regionach ma być średnio od -10 do -6 stopni C, jednak lokalnie, zwłaszcza na pojezierzach i tam, gdzie leży najwięcej śniegu, zdarzać się będą spadki do -15, -13 stopni, a przy gruncie do -17/-14 stopni. Na wschodzie, południu oraz w centrum z racji zachmurzenia będzie cieplej, do -5 stopni, ale za to istnieje większe ryzyko opadów, szczególnie w Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

W związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa apeluje o odpowiednią reakcję, jeśli ktoś potrzebuje pomocy. Mróz najczęstsze osoby stwarza osobom bezdomnym, jednak zdarza się, że ich ofiarami są także osoby starsze, mieszkające samotnie, czy chore, ale również osoby, które zasnęły na dworze będąc pod wpływem alkoholu. Bardzo często ich życie zależy od naszej reakcji, dlatego jeśli masz podejrzenie, że ktoś może potrzebować pomocy, nie bójmy się powiadomić o tym fakcie odpowiednich służb.

08.02.2018 12:31