Zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, na południu naszego kraju pogoda ostro się załamała. Od Śląska przez Małopolskę po Podkarpacie występują opady śniegu, a na południowym wschodzie również marznącego deszczu powodującego gołoledź. Strefa opadów wędruje na północ i w nocy biało zrobi się także w centrum, jutro popada też na wschodzie i wciąż na południu. Ocieplenie zgodnie z naszymi prognozami wcale nie było tak dotkliwe, Smroda znów zaliczyła wtopę.
Kolejna wpadka Smrody
W ostatniej 16-dniowej prognozie w ostatnią niedzielę Smroda, czyli strona o pogodzie faworyzująca ciepło obiecała nam powiewy wiosny w środę. Cytujemy: „W połowie tygodnia pogodnie będzie już niemal wszędzie. Na południu przez chwilę poczujemy powiewy wiosny, bo temperatura może dochodzić do 5 stopni, a może nawet wyżej, bo powieje z południa”. Oczywiście pomijamy fakt, że na północy oraz w centrum było dziś w miarę pogodnie, a na południu zaczęło mocno śnieżyć, o czym Smród nawet nie chciał wspomnieć. Ważniejsza jest dla nas temperatura, bo po raz kolejny chcieli na siłę zawyżyć temperaturę, ale się nie udało. Oprócz Suwalszczyzny i Warmii miało być dziś na plusie, w Małopolsce, Górnym Śląsku i Opolszczyźnie 5 stopni, a słupek rtęci pokazał 2 stopnie tylko w dwóch miastach: we Wrocławiu i Poznaniu.
Aktualnie, czyli w momencie pisania tego postu, 1 stopień powyżej zera pokazują termometry już tylko na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie.

Wiosna Smrody

Rozkład temperatury maksymalnej w dniu dzisiejszym

Sypie na południu
Zgodnie z wcześniejszymi ostrzeżeniami znad Słowacji nad Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie wkroczyła strefa intensywnych opadów śniegu związana z niżem, który znad Morza Adriatyckiego przemieszcza się przez zachodnie i północne Bałkany, a już jutro będzie w rejonie Morza Czarnego. Fala śnieżyc przesuwa się na północ, zaczyna już sypać w woj. świętokrzyskim, a przed północą płatki śniegu zaczną opadać również nad południowe Mazowsze, Ziemię Łódzką, Opolszczyźnie i południu woj. dolnośląskiego. Spodziewamy się, że do poranka na tym obszarze spadnie średnio od 3 do 7 centymetrów białego puchu.
Jutro opadów śniegu, ale już raczej niewielkich, spodziewamy się w pasie od Podlasia przez Mazowsze, Polskę środkową, po dzielnice południowe. Opady nieco bardziej zaczną się nasilać dopiero w godzinach wieczornych w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu, gdzie do piątku spodziewamy się kolejnych 3-5 cm.
Bardzo ślisko na drogach!
Ostrzegamy, że w województwie podkarpackim w związku z napływem górą cieplejszego powietrza przejściowo w ciągu najbliższych kilku godzin będzie padał deszcz marznący, powodujący gołoledź. W związku z czym prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, możliwe jest powstanie tzw. „czarnego lodu”, czyli cienka mająca ledwie centymetr warstwa oblodzonej nawierzchni na asfalcie. Z tego też powodu prosimy o dostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach.

07.02.2018 18:26