Duże opady śniegu w środę w północnej Francji spowodowały poważne problemy na drogach, przez setki kierowców spędzało ostatnią noc w samochodach, a 700 pasażerów zmuszonych było do spania w portach lotniczych w związku z odwołaniem samolotów – donosi Reuters.

Francuskie władze utworzyły prowizoryczne schrony na poboczach wokół Paryża w pobliżu lotniska Orly na południe od stolicy oraz na stacjach Austerlitz i Montparnasse w mieście. W sumie około 1500 osobom trzeba było znaleźć schronienie między wtorkowym wieczorem a środowym porankiem. Na lotnisku Orly z powodu intensywnych opadów śniegu odwołano kilkadziesiąt samolotów, a wiele odlotów było opóźnianych z powodu odladzania zaśnieżonych pasów startowych. Rzecznik rządu, Benjamin Griveaux, powiedział, że władze pracowały nad jak największym ograniczaniem chaosu w czasie podróży, ale opady są zbyt silne, by nawet ciężki sprzęt mógł sobie z nimi poradzić.

„Stajemy w obliczu wyjątkowego wydarzenia” – powiedział Griveaux w radiu RTL, odpierając wezwania do remontu francuskiej sieci transportowej. „Nie zamierzamy dostosowywać naszej infrastruktury do wyjątkowych zdarzeń, w przypadku dwóch dużych opadów śniegu, które zdarzają się co cztery lub pięć lat” – dodaje.

Co najmniej 15 centymetrów białego puchu spadło na przedmieściach francuskiej stolicy, najwięcej od 2013 roku – poinformował rząd. Dla dzieci i bardziej odważnych pogoda okazała się wielkim wybawieniem: wielu udało się na szczyt Montmartre, strome wzgórze w północnym Paryżu, gdzie znajduje się Sacre Coeur, a improwizowane walki na śnieżki towarzyszyły w drodze do szkół. Nie mniej atak zimy stwarzał poważne problemy wśród turystów i osób dojeżdżających do pracy.

Już we wtorek po południu przed atakiem śnieżyc dla zwiedzających została zamknięta Wieża Eiffla, a Paryżanie przygotowują się na kilka kolejnych śnieżnych i mroźnych dni. Synoptycy spodziewają się, że w czwartkowy wieczór słupek rtęci obniży się do -7 stopni.

Regionalne połączenia kolejowe zostały przerwane, pozostawiając wielu dojeżdżających do pracy poza Paryżem samym sobie, odwołano śródmiejskie autobusy, duże opóźnienia liczy również metro.
„Mówią, że pociągi jeżdżą ze zmniejszoną prędkością. Ale kłamią, nie ma pociągów ” – powiedział technik IT Jean-Michel Blanchet, obwiniając za całą sytuację słabe inwestycje w regionalne sieci kolejowe z powodu braku urządzeń odśnieżających.

07.02.2017 11:32

07.02.2018 11:32