Dzisiejszy poranek w większości naszego kraju znów przyniósł duży jak na tak ciepłą zimę mróz. Dziś na chwilę jednak w południowych regionach Polski zrobi się cieplej i temperatura przekroczy na kilka godzin zero stopni.
Sytuacja baryczna
Nad Uralem znajduje się potężny wyż, w centrum którego ciśnienie wzrosło do 1050 hPa. Ten potężny wyż oddziałuje na pogodę w całej wschodniej części Starego Kontynentu i zapewnia dobrą, ale mroźną pogodę także u nas. Kolejny układ wysokiego ciśnienia znajduje się nad Atlantykiem i przynosi lepszą aurę na Wyspach Brytyjskich. Głęboki niż znajduje się u wybrzeży południowej Grenlandii, kolejny, płytszy ale bardziej rozległy daje się we znaki we Włoszech i u naszych południowych sąsiadów. Ciepły front z nim związany ma w nocy przynieść nieco opadów na południu naszego kraju, jednocześnie sprowadzi łagodniejsze polarnomorskie masy powietrza nad Śląsk, Ziemię Lubuską i Małopolskę, w związku z czym będzie dziś powyżej zera. Reszta ma być w zasięgu powietrza suchego polarnokontynentalnego.
Najładniej na północy, więcej chmur na południu i w Wielkopolsce
Północna część naszego kraju, a dokładnie Pomorze, Kujawy, Warmia i Mazury, Podlasie oraz Mazowsze będą dziś pod znakiem wyżowej pogody ze słońcem i małym zachmurzeniem. Sporo pogodnego nieba będzie w sumie również na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich oraz Ziemi Łódzkiej, a początkowo również w Małopolsce oraz północnej części woj. śląskiego. Środa najbardziej pochmurna ma być na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i na krańcach południowych, późnym popołudniem i wieczorem śnieg z deszczem i śnieg pojawią się na Podkarpaciu, południu Małopolski i Śląska, ale nie będą to duże opady.
Północ mroźna, południe cieplejsze
Odwilż pojawi się dziś na Śląsku (Dolnym i Górnym) oraz południu Wielkopolski i Ziemi Lubuskiej – tam przez godzinę, dwie ma być od 1 do 3 stopni. Mróz pozostanie na Roztoczu, wschodzie i północy Mazowsza, Podlasiu, Pomorzu, północy Wielkopolski i Mazowsza oraz na Warmii – od -3 do -1 stopnia. Na północy Polski wiatr słaby, nad resztą kraju umiarkowany, wschodni i północno-wschodni, jedynie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu przez pierwszą połowę dnia południowy.
Warunki biometeorologiczne na północy i Mazowszu będą korzystne dla naszego samopoczucia. Pogodne niebo i stabilne ciśnienie sprawią, że nie powinniśmy dziś odczuwać żadnych dolegliwości. Na zachodzie oraz w centrum warunki biometeo neutralne, a od Śląska i Małopolski po Podkarpacie z racji zbliżającego się frontu niekorzystne – pojawi się odczucie senności, rozdrażnienia, będą problemy z koncentracją i skupieniem uwagi.
Na północy dominować będzie odczucie chłodu, w głębi kraju komfort termiczny, a na południu między 12 a 16:00 zrobi się cieplej.
W nocy pomrozi, miejscami poprószy
W nocy w północnych regionach naszego kraju oraz na Kujawach powinno być pogodnie, miejscami bezchmurnie, dopiero nad ranem na północnym wschodzie wzrost zachmurzenia, ale bez opadów. Na pozostałym obszarze chmur z każdą kolejną godziną będzie przybywać, opady śniegu, miejscami o umiarkowanym charakterze, wystąpią na południu Dolnego Śląska, Opolszczyźnie, w woj. śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim, lubelskim i południu Mazowsza. Na południowym wschodzie będzie to głównie deszcz, marznący, powodujący gołoledź. Tam też będzie najcieplej – około 0, nieduży mróz także na Mazowszu, w centrum, Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich, Ziemi Lubuskiej i na przeważającym obszarze woj. wielkopolskiego – od -3 do -1 stopni. Najmroźniej tam, gdzie najpogodniej, czyli na północy i Kujawach – od -10 do -7 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków północnych.

07.02.2018 06:21