Największa na świecie rakieta SpaceX, Falcon Heavy, wystartowała we wtorek w swoim wyczekiwanym dziewiczym locie próbnym, przenosząc czerwono-czerwony Tesla Roadster CEO Elona Muska w kierunku orbity niedaleko Marsa – donosi AFP.

Brawa i krzyki radości wybuchły w Cape Canaveral na Florydzie, gdy potężna rakieta z 27 silnikami wystrzeliła w niebo nad tą samą wyrzutnią NASA, która czterdzieści lat temu służyła jako baza dla misji na Księżyc.

„Misja poszła tak dobrze, jak można było sobie wyobrazić” – powiedział reporterom Musk krótko po starcie, nazywając to „prawdopodobnie najbardziej ekscytującą rzeczą, jaką widział kiedykolwiek”. „Miałem ten obraz gigantycznej eksplozji, samotne opony telepiące się drogą i logo naszej Tesli lądującym gdzieś w pobliżu” – oznajmił. „Na szczęście tak się nie stało” – dodał.

W ogromnej rakiecie znajduje się czerwony kabriolet Tesla Musk wraz manekinem w skafandrze. Na stronie internetowej SpaceX możemy zobaczyć film, na którym widać Tesla Roadster szybującego w kosmos tak jak „Space Oddity” Davida Bowie w tle słowami „DO NOT PANIC” widocznymi na desce rozdzielczej, w pozornym ukłonie dla serii science-fiction „Autostopem do galaktyki”.

Musk opublikował wideo na żywo pokazujące manekin „Starmana”, który pojawił się podczas rejsu, z rękawiczką na kierownicy, w ciemności kosmosu, z obrazem Ziemi odbijającym się na błyszczącej, czerwonej powierzchni samochodu. Jeśli Roadster przetrwa pięciogodzinną podróż przez pas Van Allena – obszar wysokiego promieniowania, w którym zostanie „obrzucony” naładowanymi cząstkami – podejmie ostateczne podejście w kierunku Marsa, gdzie ulegnie spaleniu – powiedział Musk. Następnie pojazd wjedzie na orbitę wokół Słońca, która zbliży go do Marsa w podróży, która może trwać miliard lat i zabierze z Ziemi na odległość 400 milionów kilometrów. Roadster został wyposażony w jednostkę do przechowywania danych zawierającą książkę science fiction Isaaca Asimova, Trylogię Fundacji oraz tablicę z nazwiskiem 6000 pracowników SpaceX.

07.02.2018 02:33