Podczas spaceru po wydmie Pyla w mglisty dzień, dwudziestoletni pasjonat fotografii uwiecznił niezwykle rzadkie zjawisko, znane jako „widmo Brockenu”. Występuje, gdy światło słoneczne spada zza obserwatora na powierzchnię chmur lub mglistą zasłonę.

Wydma Pila – największa piaszczysta wydma w Europie położona jest w gminie La Teste de Buch niedaleko Zatoki Arcachon Bay (Francja).

Florian Clement przechadzał się wzdłuż wydmy Pyla, największej wydmy w Europie, która znajduje się w południowo-zachodniej Francji. Nagle zobaczył ogromnego „ducha” z kolorową aureolą wokół głowy, który powtarzał wszystkie jego ruchy. Chwytając kamerę, Clement natychmiast zaczął robić zdjęcia. Okazało się, że duch jest niczym innym niż rzut cienia fotografa na mgłę, która unosiła się nad wodami Zatoki Arcachonsky.

„Słyszałem, że podobne zjawisko zaobserwowano tutaj kilka lat temu. Ale byłem zaskoczony, jak duży może to być cień” – powiedział Clement. Na lądzie, a szczególnie nad brzegiem morza, widmo Brockena występuje bardzo rzadko, ale piloci często obserwują to naturalne zjawisko.

Zjawisko to pochodzi od góry Broken w Niemczech, o którym wspomniał Goethe w słynnym „Fauście”. Ze względu na częste i gęste mgły na tej górze, „zjawa” nie była taka rzadka. Zostało to po raz pierwszy zostało opisane przez Johanna Silberchlaga w 1780 roku.

06.02.2018 21:22