Bardzo dokładnie sprawdziła nam się prognoza potężnej konwekcji, która szalała wczoraj i w nocy w północnych i częściowo południowych dzielnicach naszego kraju. Na Pomorzu, zgodnie z zapowiedziami, w ciągu doby spadło kilkanaście centymetrów białego puchu. Dziś opadów będzie mniej, pojawi się więcej słońca, ale w dalszym ciągu oczekujemy niskich temperatur po jakże mroźnym poranku.
Sytuacja baryczna
Europa Zachodnia, Półwysep Iberyjski i zachodnia część Morza Śródziemnego, południowa Skandynawia oraz Kraje Nadbałtyckie są pod wpływem niżów i frontów z nich związanych, które przynoszą liczne opady. Wyże opanowały z Kolei Atlantyk, Rosję, Ukrainę i Bałkany. Polska jest pod wpływem wyżu znad Ukrainy, jednak na północy zaznacza się jeszcze wpływ układu niżowego znad środkowego Bałtyku. Niezmiennie pozostajemy w tych samych zimnych arktycznych masach powietrza.
Śnieg na północy, słonecznie w głębi kraju
W dniu dzisiejszym od samego rana od Śląska po Małopolskę i Podkarpacie niebo mamy niemal bezchmurne lub panuje zachmurzenie małe. Takiej ślicznej pogody spodziewamy się do końca dnia, tylko na krańcach południowych może się chmurzyć. Z rana chmurzy się jeszcze na Ziemi Lubuskiej, w centrum, Mazowszu oraz na Lubelszczyźnie i Roztoczu, jednak nie pada i w ciągu dnia aura będzie coraz lepsza. Z kolei na północy zachmurzenie umiarkowane i duże pozostanie od rana do końca dnia. Śnieg o charakterze przelotnym wystąpi na Pomorzu, częściowo Kujawach, północy Mazowsza, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu. Najobficiej będzie sypać na środkowym wybrzeżu (przybędzie kolejne 7-10 cm), gdzie ponownie zaznaczy się wpływ arktycznego powietrza przemierzającego przez cieplejsze wody Bałtyku.
Znowu będzie zimno
Po bardzo mroźnym poranku słońce nieco ociepli powietrze, ale i tak słupek rtęci sięgnie co najwyżej -3/-2 stopni na Pomorzu Gdańskim, Suwalszczyźnie i południowym wschodzie do -1-0 stopni na pozostałym obszarze. Dziś tylko na wybrzeżu i Suwalszczyźnie jeszcze okresami nieco mocniej powieje, z kierunków zachodnich i południowo-zachodnich. Nad resztą Polski wiatr słaby i umiarkowany, skręcający na kierunki południowe.
W całym kraju, nawet tam, gdzie wiatr będzie słaby, będziemy we wtorek odczuwać zimno. Z kolei warunki biometeorologiczne na przeważającym obszarze, czyli na zachodzie, w centrum i południu, gdzie spodziewamy się największej ilości słońca, będą korzystne. Na północy z racji oddziaływania niżu i opadów pozostaną jeszcze obojętne.
Noc będzie mroźna
W nocy już wieczorem na Śląsku zacznie się chmurzyć i do rana strefa chmur, miejscami ze słabo prószącym śniegiem rozszerzy się także nad Dolny Śląsk, południe Wielkopolski oraz dzielnice środkowe. Na pozostałym obszarze bezchmurnie lub zachmurzenie małe, ale tam, gdzie pogodnie, to jednocześnie bardzo zimno, na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz lokalnie na południu Małopolski od -12 do -8 stopni, a lokalnie -15. W dzielnicach środkowych i na zachodzie od -7 do -4 stopni, najcieplej tej nocy na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i południu Wielkopolski – od -3 do -1 stopnia. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

06.02.2018 06:26