Ulewne deszcze spowodowały powodzie i osunięcia ziemi w ościennych miejscowościach w rejonie Dżakarty, w wyniku czego ulice zmieniły się w rwące rzeki, a lawiny błotne zabiły co najmniej dwie osoby – podaje agencja Reutera.

Dramatyczny materiał filmowy opublikowany przez lokalną stację telewizyjną pokazuje szybko poruszającą się rzekę błota płynącą po drogach, powalając przy tym drzewa oraz rujnując luksusowe wille w pagórkowatych dzielnicach wokół Dżakarty. Władze zostały zmuszone do uwolnienia wody ze zbiornika w górę rzeki w mieście Bogor, ponieważ jej poziom osiągnął najwyższy alert.

Narodowa agencja ds. zarządzania klęskami żywiołowymi twierdzi, że co najmniej cztery osunięcia ziemi pochowały nieznaną liczbę osób zaginionych. Agencja Associated Press pisze o dwóch ofiarach lawin błotnych w Bogor w prowincji Jawa Zachodnia.

„Niektórzy mieszkańcy zostali ewakuowani, a ryzyko opadów deszczu w większym rejonie Dżakarty pozostaje wysoki” – powiedział rzecznik prasowy agencji Sutopo Purwo Nugroho. Dodał także, że personel składający się z setek policjantów, żołnierzy, jak i wolontariuszy przerzuca ogromne głazy gołymi rękom i łopatami w poszukiwaniu zaginionych. Osunięcia ziemi, do jakich doszło w czterech obszarach wzdłuż pagórkowatego kurortu Puncak zablokowały główną drogę łączącą ten obszar z Dżakartą.

Gubernator Dżakarty Anies Baswedan ostrzegł w poniedziałek, że wody powodziowe mogą dotrzeć do stolicy w ciągu kilku, kilkudziesięciu godzin. „Zachęcam mieszkańców w pobliżu rzeki … by byli czujni” – oświadczył Baswedan reporterom. Jednocześnie dodał, że 6,5 tys. mieszkańców musiało opuścić swoje domy w południowo-wschodnich dzielnicach Jakarty.

Władze miasta w ciągu ostatnich kilku lat starały się poprawić infrastrukturę nisko położonej Dżakarty na podatność na powodzie podczas pory deszczowej.
Ponad 50 osób zginęło w jednej z najgroźniejszych powodzi, jaka nawiedziła solicę w 2007 roku, a pięć lat temu większość centrum miasta znalazła się pod wodą po przepełnieniu zapychanych kanałów.

06.02.2018 08:17