Szkoły podstawowe zostały zamknięte w poniedziałek w Teheranie, gdy gęsta mgła spowodowana zanieczyszczeniami pokryła stolicę Iranu i większość okolicznych prowincji – poinformowały władze lokalne, cytowane przez agencję AFP.

Służby zapowiedziały, że już w niedzielę w związku z prognozowanymi warunkami nałożą ograniczenia w ruchu drogowym w Teheranie, gdzie mieszka 8,5 miliona mieszkańców, co zezwala samochodom na poruszanie się po ulicach naprzemiennie, w zależności od ich tablic rejestracyjnych.

Podobne środki podjęto w grudniu, kiedy szkoły podstawowe w Teheranie i większości prowincji trzeba było zamknąć na kilka dni z powodu zanieczyszczenia.

Średnie stężenia najdrobniejszych i najbardziej niebezpiecznych cząstek zawieszonych w powietrzu sięgały w niedzielę 144 mikrogramy na metr sześcienny, a na niektórych obszarach doszły do 169 – poinformowały władze miejskie. To znacznie powyżej zalecanej przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) maksymalnej wartości 25 mikrogramów na metr sześc. w ciągu 24 godzin. Mikroskopijne cząsteczki wnikają głęboko w płuca i są szkodliwe dla zdrowia ludzkiego.

Władze lokalne zachęcały najbardziej wrażliwych ludzi – dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze i cierpiące na problemy z sercem – do pozostania w domu.

Każdego roku, rozrastająca się stolica Iranu cierpi na najgorsze zanieczyszczenia na świecie, gdy niskie temperatury wywołują efekt zwany inwersją temperatury. Zjawisko to polega na powstaniu warstwy ciepłego powietrza nad miastem, które zatrzymuje się w zanieczyszczeniu wytwarzanym przez ponad osiem milionów samochodów i motocykli.

W tym roku sytuacja pogorszyła się, ponieważ w kraju odnotowano bardzo niewielkie opady.
Raporty irańskich mediów mówią, że 80 procent zanieczyszczeń w Teheranie jest powodowanych przez opary z rur wydechowych pojazdów.

05.02.2018 14:23