Dziś początek prawdziwej zimy. Już praktycznie we wszystkich regionach naszego kraju zobaczymy ujemne wartości na termometrach, tylko na wybrzeżu i krańcach zachodnich około zera, ale tylko przez 1-2 godziny. Gdzieniegdzie może też padać, zwłaszcza na południu i południowym wschodzie, na Pomorzu i pod koniec dnia na Kujawach z kolei spodziewamy się rozwoju konwekcji głębokiej, podczas której nad morzem spadnie nawet 10 cm białego puchu.
Sytuacja baryczna
Nad Rosją oraz Półwyspem Iberyjskim znajdują się układy niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Z kolei daleko nad środkowym Atlantykiem, a także Skandynawią znajdują się rozległe wyże. Dla nas najważniejszy jest ten ostatni, bo zapewnia całkiem niezłą pogodę, ale wraz z niżem rosyjskim sprowadzają rześkie arktyczne powietrze z dalekiej północy.
Miejscami posypie
W dniu dzisiejszym opady śniegu, chwilami intensywne, pojawią się przede wszystkim na południu i Lubelszczyźnie – związane będą z okluzją chłodną, z kolei na Pomorzu, a pod koniec dnia również na zachodzie Warmii, Kujawach i północy Wielkopolski spodziewamy się głębokiej konwekcji. To efekt napływu zimnego arktycznego powietrza nad ciepłe wody Morza Bałtyckiego. Doprowadzi to do zwiększenia pionowego gradientu temperatury, a co za idzie powstanie niewielka chwiejność termodynamiczna, ale wystarczy, by utworzyły się komórki konwekcyjne. Opady mają być krótkie, ale stosunkowo intensywne. Wieczorem szczególnie silne śnieżyce, być może nawet z lokalnymi burzami, wystąpią w rejonie Zatoki Gdańskiej i Żuławach Wiślanych.
Na większym obszarze naszego kraju padać dziś nie powinno, dodatkowo na zachodzie, Kujawach i nawet mimo śniegu na Pomorzu oraz Warmii będą pojawiać się chwile ze słońcem.
Zimny dzień
Poniedziałek, zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami, będzie kolejnym bardzo zimnym, wręcz lodowatym dniem. Słupki rtęci pokażą maksymalnie od -6/-4 stopni na Podlasiu, Warmii, Mazowszu oraz w centrum, -3/-1 stopień na Kujawach, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie. Jedynie nad samym morzem i Pomorzu Zachodnim przez chwilę będzie około zera stopni. Północny wiatr okresami będzie umiarkowany, na wybrzeżu również silniejszy, więc w całym kraju zwiększał będzie odczucie zimna.
Warunki biometeorologiczne na ogół neutralne dla naszego samopoczucia, co oznacza, że pogoda nie powinna mieć większego wpływu na o, jak będziemy się dziś czuć. Jedynie na Pomorzu i Kujawach oraz przejściowo na południu z racji pojawiających się opadów możemy poczuć się senni, a meteopaci mogą się zmagać z dolegliwościami bólowymi.
Noc ze śniegiem, na południu z dużym mrozem
W nocy w północnej części kraju w dalszym ciągu dużo chmur z niewielkimi przejaśnieniami i opadami śniegu, które okresami będą intensywne. Lokalnie na Pomorzu, częściowo Kujawach i zachodzie Warmii prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 3-7 cm. Na pozostałym obszarze na ogół dość pogodnie, na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu wręcz bezchmurnie, ale tam najzimniej – od -11 do -8 stopni, lokalnie w rejonach podgórskich nawet -15 stopni. Nad wschodzie oraz w centrum, w Wielkopolsce i Ziemi Lubuskiej od -7 do -4 stopni, najcieplej nad samym morzem – do -2 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

05.02.2018 06:24