Wszyscy ci, którzy posłuchali naszych prognoz i w lutym swój zimowy wypoczynek zaklepali w górach, trafili w dziesiątkę. Niskie temperatury, a w połowie tygodnia kolejna porcja białego puchu w Tatrach i Bieszczadach sprawią, że warunki narciarskie będą się tylko poprawiać. Sprawdźmy szczegóły.
Sudety
W Sudetach doskonałe warunki dla narciarzy panują m.in. w Czarnowie, Świeradowie, Lądku Zdroju oraz Kamienicy. Wszędzie tam pokrywa białego puchu ma wysokość od 30 do nawet 90 centymetrów śniegu, ale panujące niższe temperatury sprawiają, że możliwe jest sztuczne naśnieżanie stoków. Dobre warunki narciarskie są oceniane w Szklarskiej Porębie, a w Karpaczu, Stroniu Śląskim i Zieleńcu z powodu mniejszej wysokości pokrywy śnieżnej również dostateczne.
W najbliższych dniach śnieg w Sudetach będzie padał rzadko, ale dominować mają na ogół ujemne temperatury dzięki którym możliwe będzie sztuczne na naśnieżanie.
Beskid Śląski i Żywiecki
Poprawiają się warunki narciarskie po ostatnich opadach śniegu w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. W tym pierwszym bardzo dobre warunki do uprawiania sportów zimowych panują na stokach w Wiśle i Szczyrku. Najwięcej białego puchu jest na stoku w Klepkach, blisko jeden metr. W Istebnej, Brennej i Bielsku Białej warunki narciarskie są oceniane jako dobre, w Ustroniu z powodu małej ilości śniegu (na niektórych trasach maksymalnie do 40 cm) także dostateczne.
W Beskidzie Żywieckim narciarze powinni udać się do Orawki. Tam leży pół metra śniegu, a warunki narciarskie pozostają bardzo dobre. Pojeździmy także na stokach w Zawoi, gdzie pokrywa śnieżna osiąga 80 centymetrów. Gorzej jest już w Korbielowie, gdzie możemy liczyć maksymalnie na 30-45 cm białego puchu i dostateczne warunki narciarskie.
W tych regionie spodziewamy się do końca tygodnia ujemnych temperatur, w ciągu dnia do -3/-1 stopnia, a nocami poniżej -10 stopni. Cieplej, do 4 stopni, ma być tylko w środę. W czwartek z kolei spadnie 10 cm białego puchu.
Tatry i Podhale
W Tatrach i na Podhalu śniegu jest pod dostatkiem. Najwięcej śniegu leży oczywiście wysoko w górach, na Kasprowym 250 centymetrów, ale nie musimy się wybierać tak daleko, by móc poszusować. Na stokach w Zakopanem, Małym Cichym, Jurgowie, Gliczarowie, Czerwiennym czy Poroninie pokrywa śnieżna osiąga od 30 do nawet 110 centymetrów, a warunki do szusowania są oceniane jako bardzo dobre. Spokojnie pojeździmy na nartach również w Czarnej Górze, Białce Tatrzańskiej czy Witkowie, gdzie możemy liczyć na 120 centymetrów białego puchu i dobre warunki narciarskie.
Spodziewane na najbliższe dni niskie ujemne wartości na termometrach umożliwią sztuczne naśnieżanie stoków, dodatkowo w czwartek i piątek spadnie kolejne 20 centymetrów białego puchu. Warunki na stokach z każdym dniem będą coraz lepsze.
Beskid Niski i Sądecki
Prawdziwa zima zawitała także w Beskid Niski. W Cieniawie, Puławach na Kiczerze oraz Chyrowej leży do 60 centymetrów śniegu, a warunki narciarskie oceniane są jako bardzo dobre. W Beskidzie Sądeckim najlepsze warunki do szusowania panują w Tyliczu, Piwnicznej i Krynicy – pokrywa śnieżna osiąga tam 50-80 centymetrów. Niewiele gorzej jest w Rytrze Rycerskim Raju oraz Muszynie, jednak i tam trasy pozostawiają niczemu sobie.
Prognozowane na najbliższe dni ujemne temperatury oraz w połowie tygodnia intensywne opady śniegu sprawią, że warunki narciarskie i tu będą stopniowo się poprawiać.
Bieszczady
W ostatnich dniach w Bieszczadach spadło pół metra śniegu i warunki na stokach od razu znacząco się poprawiły. Ci, którzy na ferie udadzą się w Bieszczady, mogą liczyć na 50 cm w Weremieniu i Ustrzykach Dolnych – tam warunki narciarskie są dobre. Lada moment ruszą stoki w Ustrzykach Górnych, zwłaszcza, że najbliższe dni pozostaną mroźne, a od czwartku do soboty spadnie kolejne 20-30 centymetrów białego puchu.
W Tatrach lawinowa trójka
Na Kasprowym Wierchu ostatniej nocy spadło kolejne 30 cm śniegu, a pokrywa śnieżna podniosła się do 250 cm. W związku z tym w Tatrach obowiązuje wysoki trzeci stopień zagrożenia lawinowego.
Ratownicy TOPR ostrzegają, że wyzwolenie lawiny śnieżnej jest obecnie możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest też samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.
Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr są niekorzystne. Tatrzański Park Narodowy informuje, że wszystkie szlaki turystyczne pokryte są ok. 25 cm warstwą świeżego śniegu. W części reglowej szlaki są nieprzetarte, a jedynie drogi prowadzące do schronisk są odśnieżone.
W wyższych partiach Tatr szlaki są zupełnie zasypane i zawiane śniegiem, a ich przebieg jest niewidoczny.

05.02.2018 10:16