Fot. onet

Zgodnie z naszymi prognozami, na południu naszego kraju śnieżna zima daje się we znaki. Na południowym wschodzie Polski w ciągu ostatnich dwóch dni spadło nawet pół metra białego puchu. W województwie podkarpackim prądu nie ma 11 tys. odbiorców, ale wszystkie drogi są przejezdne.

Intensywne śnieżyce, które rozpoczęły się w województwie małopolskim, podkarpackim i częściowo lubelskim, spowodowały liczne przerwy w dostawach prądu. W niedzielę o poranku energii elektrycznej pozbawionych było 11 tys. odbiorców na Podkarpaciu, przy czym najwięcej problemów występuje w rejonie Leska i Sanoka, gdzie bez prądu jest 10 tys. osób – poinformowało w niedzielnym komunikacie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie. Tymczasem w powiecie jarosławskim energia nie dopływa do 1 tys. odbiorców.

Jednocześnie CZK informuje, że wszystkie drogi krajowe i powiatowe w województwie są przejezdne, jedynie w południowo-wschodniej części regionu mogą występować niewielkie utrudnienia. „Służby drogowe i energetyczne starają się minimalizować i usuwać utrudnienia oraz awarię. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez wszystkie służby i straże” – czytamy w komunikacie WCZK.

Na Podkarpaciu w ciągu ostatnich dwóch dni straż pożarna interweniowała 170 razy. Interwencje dotyczyły przede wszystkim usuwania połamanych gałęzi i drzew. Wszystkie miały miejsce w rejonie Bieszczadów i Beskidu Niskiego.

Według IMGW najwięcej białego puchu w ciągu ostatniej doby spadło Stuposianach, Drewinku i Brzegach Dolnych – około 30 cm, a w połączeniu z opadami, które wystąpiły tutaj nocą z piątku na sobotę oznacza, że pokrywa śnieżna dochodzi tam do blisko 50 cm. Bardzo dużo śniegu leży również w Lesku – 45 centymetrów i Puławach Dolnych – 30 cm. W Rzeszowie jest około 12 cm białego puchu.

Biały poranek mamy jednak nie tylko na Podkarpaciu. Na Górnym Śląsku wskutek konwekcji spadło 3 cm białego puchu, biało jest także na zachodzie Ziemi Łódzkiej – w Sieradzu 2 cm, w Wielkopolsce – w Lesznie 1 cm oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej – 1 cm.

04.02.2018 08:10