Mrozik, trochę śniegu, lokalnie słońce, smog. Czyli normalna zima, która szykuje się nam na cały przyszły tydzień. A taka miała być wiosna wedle GFS-a i niektórych niezbyt inteligentnych portali pogodowych.
Poniedziałek, 5 lutego
Wyż skandynawski, wraz z z niżem rosyjskim w dalszym ciągu zaciągać będą lodowate powietrze z dalekiej północy. Mróz przez całą dobę już niemal wszędzie, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum oraz Lubelszczyźnie od -6 do -4 stopni, -3/-1 stopień na południu i zachodzie, około zera jedynie miejscami na Ziemi Lubuskiej i nad morzem. Przejaśniać i rozpogadzać będzie się głównie na zachodzie, poza tym chmur dużo, bardzo silna konwekcja z obfitymi śnieżycami pojawi się na Pomorzu, spadnie tam lokalnie 5-7 cm białego puchu/12 godzin, poprószy, ale słabiej również miejscami w centrum, w Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Podlasiu. Wiatr z północy i północnego-wschodu, umiarkowany.
Wtorek, 6 lutego
We wtorek najwięcej chmur i wciąż ryzyko opadów w województwach północnych, szczególnie w rejonie Zatoki Gdańskiej i Warmii. Nad resztą kraju pogodnie, ale nawet mimo sporej ilości pogodnego nieba będzie zimno, bo maksymalnie od -7/-5 stopni na Podkarpaciu, południu Małopolski i Suwalszczyźnie, -4/-2 stopnie w głębi kraju do -1-0 stopni lokalnie w Wielkopolsce, Kujawach i w rejonie Warszawy. Na południu i zachodzie ma być niemal bezwietrznie, nad resztą kraju wiatr umiarkowany, północno-zachodni.
Środa, 7 lutego
Noc z wtorku na środę będzie lodowata, na znacznym obszarze naszego kraju od -11 do -7 stopni, a na Roztoczu, Podkarpaciu, południu Małopolski i Kotlinach Sudeckich od -17 do -13 stopni! W ciągu dnia od -6 stopni na południowym wschodzie, -3/-1 stopień w głębi kraju, jedynie na 1-2 godziny na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i południu woj. wielkopolskiego temperatura może podnieść się do 2-3 stopni. Dzień zapowiada się w całym kraju słoneczny, dopiero po południu na południu więcej chmur i spadnie śnieg.
Czwartek, 8 lutego
Czwartek będzie kolejnym bardzo zimnym porankiem – tym razem najniższe temperatury odnotujemy na północy – od Pomorza po Podlasie od -13 do -10 stopni, poza tym -9/-6 stopni, cieplej zacznie się robić na południowym wschodzie, bo tam nad ranem będzie padać śnieg. W ciągu dnia strefa opadów obejmie również Małopolskę, Śląsk i Lubelszczyznę, ale nie powinny być to duże opady. Nad resztą kraju pogodnie, a na termometrach maksymalnie przez godzinę od -2 do 0.
Piątek, 9 lutego
W piątek kontynuacja zimowej pogody, trochę śniegu miejscami na wschodzie, nad resztą Polski pogodnie i od -3/-2 stopni na wschodzie i w Małopolsce do 0 stopni nad morzem.
Weekend, 10-11 lutego
Koniec tygodnia pod znakiem zimowej pogody. Odwilż dotrze zgodnie z naszymi poprzednimi prognozami jedynie na północnym zachodzie, ale zobaczymy tam maksymalnie 2-3 stopnie, nad resztą kraju przez całą dobę mróz i gdzieniegdzie trochę poprószy.

Reasumując, zgodnie z naszymi prognozami, cały tydzień zapowiada się pod znakiem prawdziwej zimy z mrozem, ze śniegiem może być jednak dość ciężko.

04.02.2018 10:24