Po wielu ostatnich ciepłych tygodniach zima w końcu przybyła do południowej Finlandii, a ostatnie burze śnieżne położyły kres stosunkowo łagodnej aury. W nadchodzącym tygodniu temperatura mocno spadnie w całym kraju, nocami przewidywane jest -40 stopni – donosi YLE.
Coraz zimniej
W ten weekend Finlandia dostała się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia, który przynosi falę mrozów. Przez ponad cały tydzień niskie temperatury oraz opady śniegu będą się dawać we znaki w tych miejscach, gdzie z powodu ostatnich śnieżyc warunki pozostają niebezpieczne. Synoptycy prognozują, że już w niedzielę na południu kraju temperatura spadnie do -10 stopni, gdy fala arktycznego powietrza będzie przemierzać z północy na południe.
„Wygląda na to, że cały kraj będzie miał mroźne temperatury przez cały najbliższy tydzień i pierwszą połowę kolejnego” – oświadczył meteorolog portalu Yle, Toni Hellinen. Dodatkowo ostrzega się, że silniejszy północno-wschodni wiatr sprawi, iż temperatura odczuwalna będzie jeszcze niższa.
-40 stopni na dalekiej północy
Najzimniej ma się zrobić jednak na dalekiej północy Finlandii, w ojczyźnie świętego Mikołaja. „Temperatury w przyszłym tygodniu w Laponii wrócą do normy, jednak nocą z niedzieli na poniedziałek słupki rtęci mogą się obniżać do -40 stopni” – przestrzega Hellinen.
Dotychczas najniższą temperaturę tej zimy wynoszącą minus 36,8 stopni Celsjusza, odnotowano 24 stycznia w Inari w Finlandii. Hellinen mówi, że jest duża szansa na to, iż przejdzie do historii już dziś wieczorem w centralnych lub północnych obszarach Laponii.
Od 1961 roku najzimniejsze temperatury w Finlandii prawie zawsze odnotowano w fińskiej Laponii. Od 56 lat istnieją tylko trzy wyjątki od tej zasady.
Narciarze się cieszą
Niskie temperatury utrzymają śnieg w Finlandii co najmniej do następnej środy (14.02). Choć opadów ma być już mniej, mróz pozwoli na sztuczne naśnieżanie tras. „To będą idealne warunki dla narciarzy biegowych” – zauważa Hellinen.

04.02.2018 14:33