Kierowca ciężarówki został zatrzymany w zeszłym tygodniu po przejechaniu przez słynne na całym świecie linie Nazca w Peru – donosi Associated Press.

Według agencji AP, Jainer Jesús Flores Vigo wjechał – mimo zakazu – pojazdem na obszar światowego dziedzictwa UNESCO, pozostawiając „głębokie blizny” w obszarze blisko 30 metrów kwadratowych. Choć przejechał niewielki kawałek, to i tak zniszczył trzy rysunki – poinformowało w oświadczeniu Ministerstwo Kultury Peru. Wszystko wskazuje na to, że kierowcy zostanie postawiony zarzut o „atak na dziedzictwo kulturowe”, choć jak sam twierdzi, nie znał tej okolicy, a jego pojazd uległ awarii i zjechał na chwilę, by sprawdzić, co się stało.

Linie Nazca, stworzone przez cywilizację, które panowały w Peru sprzed Inkami, są geoglifami położonymi około 320 kilometrów na południe od Limy. Są to 2000-letnie akwaforty naszkicowane na ziemi, które przedstawiają ptaki, małpy, ludzi i figury geometryczne. National Georgraphic pisze, że niektóre rysunki zajmują powierzchnię 14 kilometrów szerokości i 50 kilometrów długości.

Po incydencie władze zapowiedziały zwiększone patrole policji na tym obszarze. „Mimo, że każdego dnia Ministerstwo Kultury monitoruje obszary o największej koncentracji geoglifów, obszar nie jest w pełni chroniony” – oświadcza Johnny Isla, archeolog z Ministerstwa Kultury. „Wjazd i przejazd odbywają się przez doliny i strumienie, gdzie rozciąga się teren archeologiczny” – dodaje.

04.02.2018 02:19