Ziemskie pole magnetyczne nigdy nie jest stałe i co jakiś czas ulega polaryzacji. Bieguny zmieniały się, przemieszczając na północ i południe, wiele razy w historii planety – donosi Science Alert.

W ciągu ostatnich 20 milionów lat ziemskie bieguny ulegały odwróceniu średnio co 200 000 do 300 000 lat, jednak pomiędzy tymi udanymi zamianami częściej zdarzają się znaczące ich przesunięcia, ale szybko wracają w to samo miejsce. Około 40 tysięcy lat temu miała miejsce nieudana próba przebiegunowania, a po raz ostatni bieguny magnetyczne planety zmieniły się miejscami 780 tysięcy lat temu.

W ostatnich latach zaobserwowano, że pole magnetyczne planety zaczęło się przemieszczać, co sugeruje, iż bieguny szykują się do odwrócenia i chociaż naukowcy nie mogą potwierdzić, czy stanie się to w najbliższym czasie, nie wykluczają takiej możliwości.

Chociaż odwrócenie biegunów nie jest czymś zupełnie nowym, jeśli rozpatrujemy historię Ziemi, tym razem może to mieć poważne konsekwencje dla ludzkości. By dowiedzieć się, kiedy może dojść do przebiegunowania i jakie skutki będzie ono miało dla mieszkańców Ziemi, naukowcy zaczęli korzystać ze zdjęć satelitarnych i skomplikowanych obliczeń matematycznych. Odkryli, że roztopione żelazo i nikiel odprowadzają energię z dipola na krawędzi jądra Ziemi, czyli tam, gdzie powstaje pole magnetyczne planety. Zauważyli również, że północny biegun magnetyczny jest szczególnie niespokojny i nieprzewidywalny. Jeśli bloki magnetyczne staną się wystarczająco silne, by osłabić dipol, bieguny zamienią się miejscami. Aktywność w ziemskim rdzeniu sugeruje, że może to nastąpić jeszcze za naszego życia. Zatem spójrzmy, jaki wpływ będzie mieć przebiegunowanie na nasze życie?

Ziemskie pole magnetyczne chroni planetę przed promieniami: słonecznym oraz kosmicznym. Kiedy zmieniają się bieguny, typowa zdolność tarczy ochronnej ulegnie znaczącemu osłabieniu. Proces przebiegunowania może trwać wieki, a przez cały ten czas promieniowanie będzie mogło wniknąć w głąb planety. W końcu uda mu się dotrzeć do powierzchni Ziemi, przez co niektóre regiony nie będą nadawać się do zamieszkania, wyginą całe gatunki roślin i zwierząt. Jednak zanim by do tego doszło, osłabione pole magnetyczne najprawdopodobniej wpłynęłoby na orbitujące satelity, które spadłyby na Ziemię. Zniszczenie satelitów spowodowane zmniejszoną ochroną przed polem magnetycznym może mieć wpływ na satelitarne systemy pomiary czasu, które kontrolują sieci energetyczne. W tej sytuacji doszłoby do globalnej awarii układów prądotwórczych, nie mielibyśmy telefonów komórkowych, Internetu, nie wspominając o korzystaniu ze sprzętu AGD. Przerwy w dostawach prądu zmusiłyby szpitale do poszukiwania źródeł energii, narażając na niebezpieczeństwo niezliczoną liczbę ludzi. Technologia GPS również byłaby zagrożona.
Dodatkowo, z dnia na dzień stajemy się bardziej uzależnieni od technologii, a pojazdy autonomiczne, sztuczna inteligencja (AI) i inne innowacje szybko się rozwijają. Zanim nastąpi zmiana biegunów, te technologiczne nowinki stają się regularną częścią naszego codziennego życia, zwiększając potencjał przyszłych problemów.

To prawda, że ​​żyjemy w czasach, w których dane rządzą wszystkim. Od tego, jak się komunikujemy, po to, jak radzimy sobie z działaniem naszych rządów i zarządzaniem krytycznymi obiektami – wszystko sprowadza się do tego, jak wysyłamy i przechowujemy dane, więc jeśli światowe satelity ulegną uszkodzeniu lub zostaną zniszczone, życie, jakie znamy, może na zawsze się zmienić.

Jednak zamiana biegunów nie musi od razu oznaczać zagłady. Przede wszystkim firmy IT powinny ze sobą współpracować, dzieląc się pomysłami dotyczącymi ochrony urządzeń na orbicie okołoziemskiej przed przebiegunowaniem. Badacze rządowi i uniwersytety mogą skupić swoje wysiłki na opracowaniu nowych specjalnie zaprojektowanych satelitów, by były w stanie wytrzymać ekstremalne promieniowanie czy niesprzyjającą pogodę kosmiczną. Należy również znaleźć sposoby magazynowania energii i edukować społeczeństwo o przyczynach i skutkach zmiany biegunów tak, że kiedy to nastąpi, sytuacja nie spowodowała powszechnej paniki.

03.02.2018 08:22