Sprawdza się w stu procentach zapowiedź potężnego ataku zimy na południowym wschodzie naszego kraju – obfite śnieżyce wkroczyły znad Słowacji na teren Małopolski i Podkarpacia, zaczynają się rozszerzać również nad Lubelszczyznę i częściowo Górny Śląsk. Jednak nie tylko na południowym wschodzie mocno sypie, biało robi się na Pomorzu.
Śnieżyce na Pomorzu
Jeden z naszych czytelników przesłał nam informację o śnieżycy, która szaleje aktualnie nad woj. zachodniopomorskim. „Chyba sprawdza wam się prognoza dotycząca efektu jeziora. W Stargardzie Szczecińskim bardzo mocno sypie śnieg, w pięć minut zrobiło się biało, a temperatura spadła od razu do -1 stopnia”.
Intensywne opady śniegu, które oprócz Pomorza występują również w Wielkopolsce, są wynikiem opadów konwekcyjnych, które powstały w rezultacie zwiększonego pionowego gradientu temperatury. Nie są to opady związane z efektem jeziora, bo te pojawią się jutro pod koniec dnia i potrwają do wtorku. W nocy konwekcja pojawiać się będzie w dalszym ciągu na Pomorzu, w Wielkopolsce, a nad ranem również na Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Sypać ma krótko, ale bardzo mocno. Lokalnie spadnie nawet 3-5 cm białego puchu.
Sypie na południowym wschodzie
Zgodnie z prognozami o wiele dłuższe i silniejsze opady związane z frontem okluzji wkroczyły nad obszar południowo-wschodniej Polski. Bardzo mocno sypie już na obszarze całego województwa podkarpackiego i strefa ciągłych opadów obejmuje również Śląsk Żywiecki, południową i wschodnią część Małopolski oraz południową część Lubelszczyzny. Odbiciowość opadów na południe i wschód od linii Nowy Sącz-Zamość przekracza 30 dBZ, co oznacza, że w ciągu godziny potrafi spaść nawet 2-3 cm białego puchu. Warunki na drogach bardzo szybko się pogarszają, prosimy zatem zachować szczególną ostrożność.

03.02.2018 18:33