Choć luty to miesiąc krótki i dnia szybko przebywa, noce wciąż są długie, by móc obserwować na niebie dużo ciekawych astronomicznych atrakcji. Podczas pogodnych wieczorów i poranków naprawdę warto spojrzeć do góry.
Słońce i Księżyc
Jak już wcześniej pisaliśmy dzień w lutym wydłuża się coraz szybciej, średnio o 2-3 minuty na dobę. O ile 1 lutego Słońce wzeszło w Warszawie o 07:18, a zaszło o 16:24, to w ostatnim dniu miesiąca – 28 lutego – nasza dzienna gwiazda pojawi się na horyzoncie o 06:28, a schowa o 17:12. W ciągu miesiąca noc skróci się o godzinę i 48 minut, więc proces wydłużania dnia w lutym będzie zauważalny.
Kolejność faz księżyca będzie następująca: trzecia kwadra (7 lutego i 16:55), nów 15 lutego o 22:06, pierwsza kwadra o 09:10.
Planety
Merkury w lutym wciąż znajdować się będzie zbyt blisko słońca, przez co pozostanie niewidoczny. Z kolei w przypadku planety Wenus warunki do jej obserwacji z każdym kolejnym tygodniem będą się poprawiać. Zanim jednak na dobre pojawi się na niebie i stanie się „Gwiazdą Wieczorną” należy jej poszukiwać w drugiej połowie miesiąca około godzinę po zachodzie słońca 10 stopni nad zachodnim horyzontem. Coraz lepiej widoczny jest również Mars, ale Czerwona Planeta pojawia się o poranku w gwiazdozbiorze Skorpiona. Jowisz wschodzi w drugiej połowie nocy, znajdziemy go w konstelacji Wagi, która około godziny 05:00-06:00 osiąga wysokość około 45 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Saturna znajdziemy o poranku i wraz z Jowiszem oraz Marsem – tworzy gwiezdne trio. Jednak w przeciwieństwie do swoich poprzedników świeci nisko nad wschodnim horyzontem i dość szybko ginie w blasku wschodzącego dnia. Uran to planeta wieczorna, w lutym szukać jej należy w gwiazdozbiorze Ryb, który znajduje się 20 stopni nad zachodnim horyzontem półtorej godziny po zachodzie Słońca. Obok Urana, 5-10 stopni niżej, w Wodniku znajdziemy Neptuna, ale aby go móc obserwować, należy posiłkować się dobrym sprzętem.
Koniunkcje i zaćmienie Słońca
Luty będzie miesiącem licznych koniunkcji. Pierwsza nastąpi już 09.02 około godziny 06:00 nad ranem, jeśli pogoda pozwoli, w odległości około 3,5 stopnia od Księżyca znajdzie się Mars. Dwa dni później dojdzie do zbliżenia Srebrnego Globu z Jowiszem; odległość między obiektami będzie bardzo podobna co w przypadku koniunkcji z 9 lutego. W lutym Ziemia nie znajduje się na drodze pyłów pozostawionych przez komety i inne ciała niebieskie, dlatego nie ma szans na podziwianie znaczącego roju meteorów w tym miesiącu.
W połowie lutego dojdzie co częściowego zaćmienia Słońca, ale zjawisko tradycyjnie nie będzie widoczne z terenów naszego kraju. Zaćmienie słońca w fazie częściowej ujrzą mieszkańcy południowej części Ameryki Południowej, południowej części Oceanu Spokojnego oraz części Antarktydy.

03.02.2018 12:21