Mieszkaniec Brazylii w tym tygodniu uchwycił bardzo niecodzienne zjawisko – tęczowy łuk, który zaświecił nad Ribeirao Claro – informuje ABC News.

Piękne opalizujące chmury powstają, gdy wiele chmur znajduje się obok siebie, są one bardzo cienkie, a w ich skład wchodzą drobne kropelki wody. Zdjęcia zostały schwytane w zeszłą niedzielę przez sprzedawcę André Luiza Nassifa w Fazenda São João, turystycznej miejscowości w Riberao Clara, niedaleko Parany, gdzie weekendy są pracujące.

Zaskoczony sprzedawca udał się na wzgórze Gavião, by móc w pełni podziwiać krajobraz – regularnie robi to wielu turystów odwiedzających okolicę. Gdy patrzył na kolorową tęczową chmurę zdał sobie sprawę, że w ogóle się nie porusza, więc postanowił nakręcić film z rzadkiego wyczynu natury.

Zjawisko opalizowania najczęściej obserwuje się w pobliżu słońca i zwykle powstaje, gdy chmura dopiero się tworzy. Przypominające halo zjawisko, które wygląda niczym tęcza, pochłania słońce lub księżyc, a kolory zmieniają się wraz z rozwojem chmury.

03.02.2018 14:36