22 stycznia 2018 r. @NASA

Zima to dość nieciekawy okres dla mieszkańców, jak i turystów u wybrzeży Afryki Zachodniej. Gdy temperatura spada, a na kontynencie powstaje układ wysokiego ciśnienia, silny wiatr znany jako harmattan przemieszcza się na zachód przez Saharę. Unosi piasek i pył z pustyni, a następnie rozprowadza go na Oceanie Atlantyckim, co świetnie pokazują zdjęcia satelitarne.

Pod koniec stycznia 2018 roku Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer (MODIS) na satelicie NASA Terra dostrzegł pył znad Sahary, który otulał Wyspy Zielonego Przylądka, leżące około 650 kilometrów na zachód od wybrzeża Senegalu. Zdjęcia (jeden powyżej, drugi poniżej) zostały opublikowane 22 i 23 stycznia.

Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cienie i wiry – obszary o mniejszej gęstości – po zawietrznej stronie wysp. Wiatr wiejący z kierunków wschodnich i północno-wschodnich napotyka na wysokie wulkaniczne szczyty wysp, które blokują część pyłu i prowadzą do zmiany przepływu powietrza. Zauważ, że smuga pyłu jest wyraźnie grubsza drugiego dnia.

Setki milionów ton pyłu oraz piasku wraz wiatrem wiejącym od strony Sahary przemierza każdego roku Atlantyk i docierają aż po Karaiby czy Zatokę Meksykańską. Ten pył „nawozi” ocean w substancje odżywcze, które prowadzą do wzrostu planktonu, ale mogą także przenosić grzyby czy mikroorganizmy chorobotwórcze, które uszkadzają rafy koralowe.

23 stycznia 2018 r. @NASA

31.01.2018 14:22