Już dziś czeka nas spektakularne zjawisko – całkowite zaćmienie Księżyca. W wielu częściach świata tarcza naszego globu staje się czerwona, gdy Ziemia znajdzie się między Słońcem a Księżycem. Dlaczego mimo zaćmienia Srebrny Glob wciąż jest widoczny, jedynie zmienia się jego barwa?

Powód, dla którego Księżyc nabiera apokaliptycznie czerwonego koloru podczas zaćmienia, jest związany ze zjawiskiem zwanym „rozpraszaniem Rayleigha”. To ten sam mechanizm, który powoduje kolorowe wschody i zachody słońca oraz gwarantuje w ciągu dnia błękitny odcień nieba.
Nawet jeśli światło dla ludzkich oczu może wydawać się białe, w rzeczywistości składa się z wielu barw. Te kolory najlepiej widoczne są przez pryzmat. Czerwony kolor ma dłuższe fale, ale jednocześnie niższą częstotliwość, z kolei fiolet składa się z krótkiej fali i wyższej częstotliwości.

Krwisty kolor zaćmienia Księżyc zawdzięcza ziemskiej atmosferze. Warstwa powietrza otaczająca naszą planetę składa się z różnych gazów, kropel wody i cząstek pyłu. Kiedy światło słoneczne docierające do atmosfery ziemskiej i napotyka na mniejsze cząstki niż długość fali światła, rozprasza się w różnych kierunkach. Jednak nie wszystkie kolory w widmie światła rozchodzą się jednakowo. Kolory o krótszych długościach fali, szczególnie występujące w błękicie czy fiolecie, są bardziej rozproszone, więc zostają usunięte z promieni słonecznych, zanim dotrą do powierzchni Księżyca podczas jego zaćmienia. Te o dłuższych falach, tj. pomarańczowe oraz czerwone, przechodzą przez atmosferę. Czerwono-pomarańczowe światło następnie ugina się lub załamuje wokół Ziemi, ostatecznie docierając do powierzchni Księżyca, zapewniając mu krwistą poświatę, słynną w czasie zaćmienia.

Niektórzy obserwatorzy na samym początku lub pod koniec całkowitego zaćmienia są w stanie wykryć jasnoniebieski lub turkusowy pasek na tarczy Księżyca. Dzieje się tak, ponieważ warstwa ozonu Ziemi rozprasza czerwone światło i przepuszcza niebieskie, które zostaje odfiltrowane przez inne warstwy atmosfery.

Podczas zaćmienia nasz Srebrny Glob może przybierać różne odcienie czerwieni, w zależności od warunków atmosfery ziemskiej w trakcie zjawiska. Ilość cząsteczek pyłu, kropelek wody, chmur czy mgły może mieć wpływ na intensywność czerwonego koloru. Popiół i pył wulkaniczny w atmosferze może również doprowadzić do przyciemnienia tarczy Księżyca podczas zaćmienia.

Więcej o dzisiejszym zaćmieniu Księżyca znajdziecie tutaj:
http://krolowa-superstar.blog.pl/2018/01/29/takiego-wydarzenia-nie-bylo-na-niebie-od-150-lat-ksiezyc-obleje-sie-krwia/

31.01.2018 08:22