Około 15 tysięcy odbiorców bez prądu, setki interwencji strażaków, utrudnienia na kolei – to wstępny bilans wietrznej pogody, z jaką mamy do czynienia nad Polską. Najgorzej jest na południu kraju, gdzie porywy wiatru osiągają 80 km/h.

Według komunikatu Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w całym kraju 13 tysięcy odbiorców w południe nie miało prądu. Najwięcej awarii odnotowuje się na terenie województw: śląskiego i małopolskiego, gdzie energii elektrycznej nie ma odpowiednio 4,5 oraz 3,5 tysiąca osób. Awarie dotyczą głównie pozrywanych przez silny wiatr linii, służby obiecują, że późnym popołudniem prąd dopłynie do wszystkich odbiorców, pod warunkiem, że silny wiatr nie wyrządzi nowych szkód.

We wtorek rano zarządca kolejowego infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, pracował nad udrożnieniem szlaku kolejowego Gliwice Łabędy – Taciszów. To główna linia E30 między Katowicami, a Kędzierzynem-Koźlem. Utrudnienia dotyczyły tam przewoźników Przewozy Regionalne i PKP IC. Po godz. 6. udrożniono tam jeden z dwóch torów.

Zamknięty pozostawał również we wtorek rano szlak kolejowy Wisła Głębce – Katowice na odcinku Ustroń Polana – Pszczyna. Samorządowy przewoźnik Koleje Śląskie wprowadził tam autobusową komunikację zastępczą. Kolejarze przewidywali usunięcie tam zakłóceń – do godziny ok. 09.30

Według informacji o utrudnieniach umieszczanych przez służby dyspozytorskie Kolei Śląskich na stronie internetowej tego przewoźnika, całkowicie odwołany we wtorek został pociąg z Wisły do Katowic sprzed godziny 5. a także jadący nieco później w przeciwnym kierunku: na odcinku Ustroń Polana – Wisła Głębce. Bez przeszkód funkcjonuje lotnisko w Katowicach. Z kolei w Krakowie z powodu wyłączenia napięcia pojawiają się utrudnienia w funkcjonowaniu tramwajów.

Do godzin południowych straż pożarna interweniowała w całym kraju ponad 300 razy, najwięcej w woj. małopolskim – 170. Strażacy najczęściej wyjeżdżają do usuwania powalonych przez silny wiatr drzew.
We poniedziałek w Sławnie w województwie zachodniopomorskim obrażenia odniosła kobieta, na którą upadł konar. Została przewieziona do szpitala. Ponadto w Bukowie Morskim oderwał się fragment blachy, którą jest pokryty dach miejscowego kościoła.

30.01.2018 12:31