Ten zbiornik wodny powinien być całkowicie zapełniony wodą. Teraz jest prawie pusty @AP

Władze Kapsztadu przedstawiły nową datę „Dnia Zero” – dnia, kiedy woda przestanie lecieć z kranów w jednym z największych miast Południowej Afryki, który liczy 440 tysięcy mieszkańców – donosi Al Jazeera.

Według urzędników 12 kwietnia będzie dniem, kiedy woda dla mieszkańców Kapsztadu będzie na wagę złota. To o dziewięć dni wcześniej niż wskazywały pierwotne szacunki, co oznacza, że desperackie środki służące oszczędzaniu wody mają niewielki wpływ.
Krany zostaną wyłączone, gdy zbiorniki obsługujące Kapsztad spadną poniżej minimalnych poziomów potrzebnych do bezpiecznego dostarczenia wody.
Ekstremalny niedobór tego niezbędnego dla życia dobra następuje po trzech kolejnych latach katastrofalnej suszy, a jeśli nadejdzie dzień zerowy, Kapsztad będzie pierwszą metropolią na świecie, w której zabraknie wody.

Poziom lustra w zbiorniku Theewaterskloof, który zasila większość miasta, obniżył się poniżej 90 proc. swojej normalnej objętości. Obszar ten przypomina aktualnie pustynię, prawie bez wody w zasięgu wzroku.
Gdy woda zostanie wyłączona, nie popłynie ona z kranów, strażacy nie będą mogli jej wydobywać z hydrantów, a mieszkańcy nie będą mieć możliwości spłukać swoich toalet. Jeśli tak się stanie, mieszkańcy będą musieli iść do punktów zbiórki, gdzie każdemu członkowi rodziny dziennie zostanie przyznane maksymalnie 25 litrów wody.

Christine Colvin, starszy menedżer w programie świeżej wody z WWF Fresh Water Program w Południowej Afryce mówi, że konieczne jest, by mieszkańcy Kapsztadu uzbroili się w odpowiednie informacje i upewnili, czy mają wystarczająco dużo wody do picia. „Upewnij się, czy masz awaryjny magazyn wody pitnej w domu. Miej co najmniej 10 litrów butelkowanej wody na osobę w twojej rodzinie” – zaznaczyła Colvin.
W celu powstrzymania kryzysu, począwszy od 1 lutego, władze miasta obniży dzienne zużycie wody dla mieszkańców z 87 do 50 litrów.

Plakaty wzywające do oszczędzania wody zostały umieszczone w każdym zakątku miasta, a porady zachęcające ludzi do oszczędzania zasobów są bardzo popularne na portalach społecznościowych. Rząd opublikował także kontrowersyjną internetową mapę zużycia wody, która umożliwia mieszkańcom sprawdzenie nawyków wodnych sąsiadów w oparciu o rachunki gospodarstw domowych.

Aktualnie w Afryce Południowej trwa pora sucha, a to oznacza, że mimo rygorystycznych wysiłków na rzecz poprawy sytuacji, cenny deszcz potrzebny do złagodzenia suszy jest mało prawdopodobny.

30.01.2018 08:19