<img class="aligncenter" src="

Kolejne pięć województw: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie rozpoczęło w poniedziałek ferie zimowe. Ostatni tydzień wypoczywają również uczniowie warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Jednak pogoda, również w górach, nie sprzyja – dodatnie wartości odnotowano ostatnio nawet na Kasprowym Wierchu, a wiele stoków pozostaje nieczynnych z powodu braku śniegu. Sprawdźmy, gdzie jest najgorzej.
Sudety
Mimo dodatniej temperatury osiągającej nawet 5-7 stopni, warunki narciarskie w Sudetach są wyśmienite. Najlepiej przygotowane stoki dla fanów białego szaleństwa panują w Czarnowie, Rzece na Stoku, Lądku Zdroju, Kamienicy i Świeradowie Zdroju. Pokrywa śnieżna ma tam najczęściej wysokość 40-80 cm, lokalnie 90 cm. Dobre warunki narciarskie panują także w Szklarskiej Porębie i Karpaczu Białym Jarze, gdzie leży do 85 cm śniegu. O wiele gorzej jest w Zieleńcu, Jeleniej Górze, Stroniu Śląskim, Karłowie i Międzygórzu – tam pokrywa ma maksymalnie 40 cm, a miejscami na stokach pojawiają się widoczne czarne pozbawione śniegu place. Warunki narciarskie oceniane są tu jako dostateczne.
Beskid Śląski i Żywiecki
W Beskidzie Śląskim doskonałe warunki dla narciarzy panują w Szczyrku i Wiśle – na niektórych stokach możemy liczyć na metrową warstwę śniegu. W Istebnej, Bielsku Białej oraz Brennej mimo odwilży i opadów deszczu na trasach jest średnio 35-55 cm śniegu. Tam również warunki do szusowania są bardzo dobre. Nieco gorzej jest w Ustroniu, a w ogóle z powodu braku śniegu nieczynne są stoki w Koniakowie.
W Beskidzie Żywieckim wyśmienite warunki dla narciarzy panują w Orawce – leży tam pół metra białego puchu. Dobre warunki zapewnione są w Korbielowie, Zawoi i Zwardoniu – trochę gorszy wpływ na ocenę warunków narciarskich w tym regionie ma gatunek śniegu, a nie sama pokrywa. Jednak część ośrodków narciarskich w Korbielowie i Zwardoniu nie ruszyło z powodu panujących wysokich temperatur.
Tatry i Podhale
Tradycyjnie najlepsze warunki dla narciarzy panują w Tatrach i Podhalu. W Zakopanem na Herendzie leży od 40 do 60 cm śniegu, na Polanie Szymoszkowej do 110 cm, a na Kasprowym Wierchu nawet 220 cm. Szusować pogoda nie będzie również w Małym Cichym, Gliczarowie, Jurgowie i Poroninie – pokrywa śnieżna ma w tych regionach 60-80 cm. Dobre warunki narciarskie panują na stokach w Białce Tatrzańskiej i Czarnej Górze – wszędzie tam pokrywa śnieżna ma wysokość do 120 cm. Ogólnie im wyżej, tym śniegu i warunki narciarskie są lepsze.
Beskid Sądecki i Niski
W Beskidzie Niskim odwilż dość mocno daje się we znaki. Bardzo dobre warunki do jazdy na nartach pojawiają się tylko w Cieniawie i Puławach, gdzie leży do pół metra śniegu. Narciarze powinni lepiej udać się w Beskid Sądecki – w Krynicy, Tyliczu i Piwnicznej warunki nie tylko są bardzo dobre, ale pokrywa śnieżna jest wyższa niż w Beskidzie Niskim i sięga wysokości metra. Nieco gorzej jeździ się już w Muszynie.
Bieszczady
Warunki narciarskie w Bieszczadach dobre lub bardzo dobre są jedynie w Ustrzykach Dolnych oraz Weremieniu, gdzie leży do 50 cm śniegu. Stoki w Ustrzykach Górnych z powodu wysokiej temperatury na razie pozostają nieczynne.

29.01.2018 13:29