We wtorek Ziemia stała się niespokojna. Po wybuchach wulkanów w Japonii i na Filipinach, doszło do dużych trzęsień ziemi – jedna z nich miała miejsce na Alasce, wcześniej wstrząsnęło Indonezją Na ulicach doszło do paniki, kilka osób zostało rannych – donosi AFP.

Pracownicy biurowi w stolicy, Dżakarcie, wybiegli na ulice, gdy wysokie wieżowce zaczęły się kołysać wskutek trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,0 stopni w skali Richtera.

Nie było doniesień o ofiarach śmiertelnych, ale rząd poinformował o sześciu uczniach, którzy zostali ciężko ranni po tym, jak zawalił się dach ich szkoły w Cianjur na wyspie Jawa, w pobliżu epicentrum trzęsienia. Dwóch innych odniosło niewielkie obrażenia.

„Siedziałem, kiedy budynek nagle zaczął się trząść” – powiedział pracownik firmy handlowej w Dżakarcie, 35-letni Suji, który jak wielu Indonezyjczyków ma jedno nazwisko. „Wybiegłem na zewnątrz budynku, było dość silne, bardzo się bałem” – dodał.

Jak informuje Amerykański Serwis Geologiczny (USGS) wstrząs o magnitudzie 6,0 stopnia w skali Richtera wystąpił na głębokości 43 kilometrów. Nie wydano ostrzeżenia przed tsunami.
„Do tej pory naliczyliśmy, że 115 domów i budynków uległo uszkodzeniu” – oświadczył Abu Salim, rzecznik grupy wolontariuszy ofiarom klęsk żywiołowych w Tagana.
„Uszkodzenia wahają się od drobnych do poważnych”, w tym częściowo zawalonych ścian.

Epicentrum znajdowało się na wybrzeżu, około 130 kilometrów na południowy zachód od Dżakarty, ogromnego miasta liczącego ponad 10 milionów ludzi. „Epicentrum znajdowało się w obszarze podatnym na trzęsienia ziemi, a więcej wstrząsów wtórnych jest bardzo prawdopodobnych” – powiedział kanału telewizyjnemu Metro TV szef indyjskiej agencji Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki Dwikorita Karnawati. „Wzywam ludzi, by byli przygotowani, zwłaszcza jeśli jesteście w budynkach o słabej strukturze” – dodał.

Do trzęsienia ziemi doszło, kiedy sekretarz obrony USA James Mattis był w Dżakarcie na oficjalnej wizycie. Nic mu się nie stało.

Indonezja znajduje się na Pacyficznym Pierścieniu Ognia, gdzie spotykają się ze sobą płyty tektoniczne, powodując częste trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Co najmniej trzy osoby zginęły w następnie wstrząsu o magnitudzie 6,5 stopnia w skali Richtera, które uderzyło w połowie grudnia na południe od nadmorskiego miasta Cipatujah na wyspie Jawa.

Trzęsienie ziemi nawiedziło zachodnią prowincję Aceh w Indonezji w grudniu 2016 r., zabijając ponad 100 osób; obrażenia odniosły setki, a dziesiątki tysięcy zostało bez dachu nad głową. Aceh był jednym z obszarów najbardziej dotkniętych przez niszczycielskie tsunami z 2004 r., wywołanym podmorskim trzęsieniem ziemi o sile 9,3 u wybrzeży Sumatry. Kilkudziesięciometrowe fale zabiły 220 tys. ludzi w krajach wokół Oceanu Indyjskiego, w tym 168 000 w samej Indonezji.

23.01.2018 16:15