Filipiny podniosły poziom alarmu dla wulkanu Mayon w poniedziałek po głośnej erupcji w wyniku wzmożonej aktywności. Niebezpieczny wybuch staje się coraz bardziej prawdopodobny, co skłoniło władze do zamknięcia wszystkich szkół i skłonienia mieszkańców do pozostania w domu – donosi Reuters.

Mayon, najbardziej aktywny wulkan w kraju, od 13 stycznia regularnie wyrzuca popiół, lawę i materiał pioroklastyczny, w wyniku czego 40 tys. ludzi mieszkających wokół góry w centralnej prowincji Albay zmuszono do ucieczki.

Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii (Phivolcs) podniósł alarm dla wulkanu Mayon do poziomu czwartego, co oznacza, że zbliża się niebezpieczna erupcja, począwszy od poziomu trzeciego, który ostrzega, że taka erupcja może nastąpić „w ciągu kilku tygodni lub nawet dni”.

„Zdecydowanie doradzamy wszystkim, zarówno mieszkańcom, jak i turystom, aby unikali niebezpiecznej strefy, a liniom lotniczym latania w pobliżu szczytu wulkanu” – powiedział na konferencji prasowej szef agencji, Renato Solidum. Strefa zagrożenia wokół wulkanu osiągającego wysokość 2 462 m n.p.m. została rozszerzona do 8 kilometrów.

Solidum poinformował, że agencja odnotowała wzrost aktywności sejsmicznej oraz obserwuje „fontanny lawy i wybuchy na szczycie” od niedzielnej nocy, co wskazuje na kolejne erupcje, w tym jedną, główną. Alert piątego stopnia oznacza niebezpieczną erupcję.

W prowincji Albay władzom zabrakło funduszy na dalszą realizację sytuacji kryzysowej, dlatego więcej ludzi zostanie ewakuowanych po otrzymaniu pomocy finansowej od rządu – powiedział gubernator prowincji Al Francis Bichara. Nakazał szkołom zawieszenie zajęć w związku z ostrzeżeniami o opadach popiołu po niedzielnych wybuchach.

„W niektórych regionach… jest już zerowa widoczność, szczególnie u podnóża wulkanu” – powiedział w wywiadzie dla CNN Philippines, dodając, że silny wiatr mogą rozprowadzić chmurę popiołu do odległych miast. „(Ludzie) muszą zostać w domu i jeśli zamierzają wydostać się na zewnątrz, powinni nosić maski” – powiedział Bichara.

22.01.2018 09:31