Uszaki bzowe to bliskie krewne popularnych chińskich grzybków mun @Lasy Państwowe

Bardzo wysokie temperatury, które panowały w grudniu i pierwszej połowie stycznia, w połączeniu z obfitymi opadami sprawiły, że w polskich lasach, w samym środku zimy możemy zbierać… grzyby i to jadalne gatunki!

Lasy Państwowe donoszą, że w ostatnich dniach w lasach na Warmii i Mazurach można było zbierać pieprznika jadalnego (Cantharellus cibarius), co w styczniu nie jest normą. Według specjalistów przyczyną występowania kurek o tej porze roku jest niezwykle wysoka temperatura oraz wysoka wilgotność powietrza.

Należy jednak podkreślić, że nawet podczas normalnej, śnieżnej i mroźnej zimy w polskich lasach również możemy zbierać grzyby, choć te mniej znane i przez wielu traktowane jako trujące. Styczeń to właśnie ten czas, abyśmy nieco wyżej skierowali nasz wzrok, na drzewa. Późna wiosna i okres zimy to czas intensywnego owocowania boczniaków, tych samych, które możemy kupić w sklepie. Jego owoce dostarczają łatwo przyswajalnego białka, kwasu foliowego, aminokwasów, witamin z grupy B i soli mineralnych; wykryto w nich także obecność lowastatyny obniżającej poziom cholesterolu we krw, a także pleuran – substancję o działaniu immunostymulujacym i przeciwnowotworowym[Boczniaki to pasożyty, które rosną na spróchniałych drzewach liściastych, m.in. grabu, wierzby czy brzozy.

W lasach licznie pojawiają się również płomiennice zimowe (Flammulina velutipes). Szczyt owocowania tego gatunku grzyba zwykle ma miejsce między październikiem a grudniem, ale jeśli zimy są stosunkowo łagodne, tak jak ta, możemy je zbierać nawet do początków marca. a podczas łagodnych zim nawet do początków wiosny. Rośnie na pniakach i pniach drzew liściastych, prawie zawsze kępami, najobficiej na topolach i wierzbach. Doskonale nadaje się do zup oraz sosów.

W lasach jeszcze nie zniknęły wodnichy późne (Hygrophorus hypothejus). Grzyb ten, podobnie jak płomiennica zimowa, znacznie lepiej się czuje po pierwszych przymrozkach, czyli późną jesienią i wczesną zimą. Zdarza się, że owocniki wodnichy można znaleźć nawet pod śniegiem.

W polskich lasach rośnie również grzyb bardzo podobny do orientalnego muna. Mowa o uszaku bzowym (Auricularia auricula-judae). Jest on blisko spokrewniony z uszakiem gęstowłosym (Auricularia nigricans), który występuje w ciepłych krajach i jest tam hodowany. Grzyb ten owocuje cały rok, ale najłatwiej o zbiory późną jesienią i zimą, kiedy nie przeszkadzają liście. Istotna jest też wilgotność powietrza, kiedy jest sucho owocniki kurczą się i stają niemal niedostrzegalne, by po deszczu ponownie się rozwinąć.

20.01.2018 18:15