Wilgotna atlantycka pogoda na razie utrzymuje się nad Polską. Słaba zima z całodobowym mrozem panuje tylko na północnym wschodzie i tak też będzie dzisiaj. W sobotę spodziewamy się również dużo słabszych opadów niż w ostatnich dniach, pojawi się również trochę słońca, zwłaszcza na zachodzie i krańcach wschodnich.
Sytuacja baryczna
Daleko nad północną Rosją i południowo-zachodnią częścią Starego Kontynentu panują rozległe wyże. Od Atlantyku, Wysp Brytyjskich, Morze Północne po środkową Europę i Białoruś rozciągają się niże z frontami atmosferycznymi. Polska pozostaje w strefie obniżonego ciśnienia w chłodnych i wilgotnych polarnomorskich masach powietrza, w których łatwo rozwijają się chmury i miejscami pada.
Opadów niewiele, szansa na słońce
W sobotę rano na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie jeszcze powinno być w miarę pogodnie i bez opadów. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże z niewielkimi przejaśnieniami i miejscami występować będą opady śniegu i śniegu z deszczem – najwięcej ma być ich na Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach oraz częściowo na Mazowszu. Po południu zachmurzy się i słabo zacznie prószyć na wschodzie, większych rozpogodzeń, choć wciąż z przelotnymi opadami spodziewamy się na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz Dolnym Śląsku. Nad resztą Polski sporo chmur z przelotnymi słabymi lub umiarkowanymi opadami śniegu, na zachodzie i południu, gdzie cieplej, śniegu z deszczem.
Nie wszędzie dodatnio
Na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz we wschodniej i północnej części Mazowsza będzie dziś najzimniej – tam -3/-1 stopień (najzimniejsza Suwalszczyzna), około zera będzie na Pomorzu Gdańskim, w Górach Świętokrzyskich i Lubelszczyźnie, nad resztą Polski 1-2 stopnie, maksymalnie do 3 stopni na Dolnym Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Wiatr na ogół będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.
Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne dla naszego samopoczucia. Przewaga dużego zachmurzenia, pojawiające się opady i obniżone ciśnienie sprawią, że możemy być senni, rozdrażnieni, pojawią się kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi. Na ogół dominować będzie odczucie zimna i wilgoci.
Noc z mrozem i słabym śniegiem
W nocy w dalszym ciągu zachmurzenie przeważnie będzie duże, ale jest szansa, że pojawiać się będą również przejaśnienia i rozpogodzenia, zwłaszcza na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, północy i wschodzie Mazowsza, Kujawach, w centrum, południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, a do północy również na Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu. Miejscami słabe zanikające opady śniegu, najmniej będzie ich na zachodzie oraz krańcach południowych. Noc z mrozem niemal wszędzie – od -7 stopni lokalnie na Pojezierzu Pomorskim (jeśli pojawią się dłuższe rozpogodzenia), -4 stopnie na północnym wschodzie oraz -3/-1 stopni na pozostałym obszarze, jednakże w niektórych regionach, zwłaszcza tych pogodniejszych, nie wykluczamy spadków temperatur do -5 stopni. Wiatr słaby, zmienny.

20.01.2018 06:24