Właściciele lasów w Norwegii twierdzą, że są zaniepokojeni zniszczonymi drzewami oraz kolejną utratą zysków spowodowanych przez obfite opady śniegu – informuje kanał NRK.

„Nie możemy mieć już pewności co do stabilnych zim” – oświadczył właściciel lasu Thor Wraa. Tylko tydzień ekstremalnych warunków pogodowych, z silnymi opadami mokrego śniegu w wielu częściach kraju spowodowały poważne problemy, a łamiące się pod ciężarem konary często uszkadzają linie energetyczne i blokują drogi. Wraa, który pochodzi z północnego okręgu Telemark, powiedział, że utrata drzew bezpośrednio wpływa na jego życie.
„Jesteśmy zaniepokojeni: drzewa przy takiej ilością śniegu, jaką mamy teraz, mogą w każdej chwili runąć” – podkreślił.

Koszty utrzymania lasów są zwiększane z powodu wydatków związanych z naprawą i usuwaniem uszkodzonych drzew oraz niższymi dochodami z drewna – alarmuje Wraa.

„Często obserwujemy gwałtowne zmiany temperatury przy dużym wietrze, a przy tak dużym śniegu nie trzeba wiele, aby drzewa mogły się przewrócić lub złamać” – powiedział Wraa w wywiadzie dla NRK. „Stabilne zimy, które zapewniają dobre warunki dla uzyskania drewna, nie są już w Norwegii pewne” – zauważa. „Stwierdzamy, że opady śniegu stały się bardziej ekstremalne. Pada więcej śniegu przy krótszych okresach z nagłą zmianą temperatury” – dodał właściciel lasu.

Hans Erik Røra, przewodniczący z AT Skog, lokalnego oddziału Norweskiej Federacji Właścicieli Lasów, powiedział NRK, że wiele osób podziela te obawy. „Obawy są realne – jasne jest, że kiedy na drzewach jest tak dużo śniegu, a robi się coraz zimniej, drzewa są zagrożone zamrożeniem” – powiedział Røra.

20.01.2018 21:18