To była bardzo trudna noc, zwłaszcza dla mieszkańców południowej i środkowej Polski, gdzie dały się we znaki potężne wichury. W ciągu dnia na szczęście zacznie się uspokajać, a strefa ciągłych opadów śniegu odsuwać na wschód. Mimo to na przelotnie śnieżyć będzie w najróżniejszych regionach kraju przez cały piątek. Mróz tylko na Podlasiu
Sytuacja baryczna
Zgodnie z przewidywaniami niż Friederike wypełnia się i odsuwa stopniowo na wschód. W południe ośrodek znajdzie się już nad zachodnią Białorusią, ale w dalszym ciągu front okluzji będzie przynosił sporo opadów śniegu, zwłaszcza na wschodzie. Generalnie nad Europą mamy do czynienia ze strefą obniżonego ciśnienia, która rozciąga się od Północnego Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie po północną i środkową część naszego kontynentu. Z kolei pogodne wyże znajdują się daleko od nas – nad Północną Rosją, ładnie jest także w rejonie Basenu Morza Śródziemnego – tam słońce i wysokie temperatury gwarantuje wyż azorski, z którym wiążemy nadzieję na przejściową poprawę pogody na początku przyszłego tygodnia.
Będzie padać, ale jest szansa na trochę słońca
Przed południem pochmurno z opadami śniegu zwłaszcza na Warmii i Mazurach, Kujawach, Podlasiu, Mazowszu (tu opady najmocniejsze), Ziemi Łódzkiej, w Górach Świętokrzyskich oraz na Lubelszczyźnie. Mocniej, ale bardziej o charakterze przelotnym, sypnie również na Pomorzu. Na pozostałym obszarze opadów śniegu i śniegu z deszczem będzie zdecydowanie mniej, jest nawet szansa na większe przejaśnienia, a nawet rozpogodzenia. Po południu pochmurno ze śniegiem wciąż w województwach wschodnich, prócz Podkarpacia, gdzie padać prawie w ogóle nie powinno. Na pozostałym obszarze zachmurzenie duże, ale od czasu do czasu będzie się przejaśniać i możliwe są również przelotne opady śniegu, na zachodzie i wzdłuż wybrzeża również deszcz ze śniegiem bądź krupa śnieżna.
Mróz tylko na północnym wschodzie
Na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w północnej części Mazowsza temperatura będzie lekko ujemna – tam od -2 do -1 stopnia. Najwyższe wartości wskażą słupki rtęci na południu – od Śląska po Małopolskę i Podkarpacie 3-4 stopnie, nad resztą kraju 0-2 stopnie. Jeszcze w pierwszej części dnia na wschodzie, w Małopolsce oraz w centrum wiać będzie dość silnie, w porywach na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu do 70 km/h, nad resztą Polski 55-65 km/h. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Podlasiu wiatr co najwyżej umiarkowany. W drugiej części dnia pozostanie odczuwalny na wschodzie, ale pojedyncze porywy nie przekroczą 60 km/h, poza tym słaby i umiarkowany, zachodni i północno-zachodni, na Podlasiu do południa zmienny.
Niskie ciśnienie i opady sprawią, że warunki biometeorologiczne pozostaną niestety niekorzystne. Będziemy narzekać na senność, bólowe głowy, osłabienie i rozdrażnienie, będą kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi. Wiatr sprawi, że dominować, nawet mimo dodatniej temperatury, będzie dziś odczucie zimna i wilgoci.
Noc z mrozem i śniegiem
W nocy zachmurzenie pozostanie umiarkowane i duże. W wielu regionach będzie padał śnieg, ale powinno być tych opadów mniej niż w ostatnich godzinach. Nieco mocniej może sypnąć z racji konwekcji na północy, a nad ranem również na zachodzie oraz na Śląsku. Największy mróz w nocy pojawi się na Podlasiu – tam od -7 do -5 stopni, około zera będzie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i Pomorzu Zachodnim. Nad resztą Polski od -3 do -1 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni.
Uwaga! Ostrzegamy przed silnymi oblodzeniami.

19.01.2018 06:15