Silne wichury spowodowały poważne problemy w Wielkiej Brytanii – porywy wiatru osiągnęły w nocy 134 km/h. Występują przerwy w dostawach prądu, a część dróg jest nieprzejezdna – donosi BBC.

Policja w kilku miejscach, w tym m.in. w Lincolnshire, Norfolk i Gloucestershire, odebrała zgłoszenia o powalonych drzewach na drogi lub w ich pobliżu. Uszkodzenia elektrycznych przewodów napowietrznych powodują problemy w realizowaniu usług kolejowych, a kierowcy są ostrzegani o zachowaniu szczególnej ostrożności na drogach. Z kolei we wschodniej i południowej Anglii prądu w czwartek o poranku nie miało 59 tys. odbiorców.

Z kolei w Szkocji kierowcy zmagają się z nagłym atakiem zimy, a policja ostrzega przed śniegiem i oblodzeniami. Supt Calum Glenny poinformował, że pogoda nie była tak dotkliwa, jak wcześniej prognozowano i podziękował kierowcom, którzy wysłuchali ostrzeżeń i pozostawili swoje samochody w garażach.
Żółte alerty w związku z opadami śniegu i gołoledzią obowiązują w niektórych częściach Szkocji, Irlandii Północnej i północnej Anglii.

Osoby korzystające z kolei napotykają na opóźnienia w Londynie, Walii, Norfolk, Suffolk, Cambridgeshire, Buckinghamshire, Surrey, Sussex i Hampshire. W Sydenham, w południowo-wschodnim Londynie, pociąg uderzył w powalone przez silny wiatr drzewo, na szczęście nikomu nic się nie stało.
National Rail donosi, że silny wiatr uszkodził napowietrzne linie energetyczne między Stowmarket a Norwich oraz między Norwich a London Liverpool Street. Powalone drzewa wpłynęły również na usługi między Southampton i Fareham, Aylesbury i Harrow-on-the Hill oraz Aldershot i Alton. Drzewa zablokowały również drogi i zniszczyły samochody.

W Suffolk most Orwell na autostradzie A14 został był zamknięty do godziny 09:00 z powodu silnych wiatrów. Kilka pojazdów – w tym ciężarówek z przyczepami – utknęło w środę na A75 Euroroute w rejonie Dumfries i Gatehouse of Fleet, ale został ponownie otwarty dziś o poranku. Scottish Borders Council oświadczyło, że w czwartek z powodu trudnych warunków pogodowych zamknięte będą szkoły, aż 15 tys. uczniów pozostanie w domach.
W środę w Szkocji nieczynnych było około 200 szkół.

18.01.2018 11:29