,
Wieczorem i w nocy w zachodniej, południowej i częściowo środkowej części naszego kraju spodziewają się wichury, które mogą powodować spustoszenia i stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia. Z kolei na północy wystąpią bardzo intensywne opady mokrego śniegu, co z kolei może przyczynić się do przerw w dostawach prądu i poważnych utrudnień na drogach. Jak przygotować się na żywioł?
Wichury
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało specjalny poradnik, w którym radzi, jak przygotować się na nadejście żywiołu i co zrobić, gdy wichura uderzy.
Gdy zamierzasz wichurę spędzić w domu – miej przy sobie naładowane baterie, telefon komórkowy, zapewnij dostęp do mediów (np. zorganizuj przenośne radio). Niezbędne na czas przerw w dostawach prądu mogą okazać się świece, latarka czy generator prądotwórczy. Na wszelki wypadek zrób zapasy jedzenia, wody i materiały opatrunkowe. Powyłączaj urządzenia elektryczne i gazowe. RCB podkreśla, by kontaktować się z numerami alarmowymi tylko w przypadku, gdy potrzebujemy pilnej pomocy. Nie blokujmy linii błahostkami.
W taki wieczór i noc najlepiej nie jeździć samochodem, ale jeśli wichura zastanie cię w trasie, omijaj tereny leśne. Nie zatrzymuj się i nie parkuj samochodu w pobliżu tablic reklamowych, drzew czy linii energetycznych. Przed nadejściem wichury należy usunąć z balkonów, tarasów i ogrodów przedmioty, które może porwać wiatr. Te materiały i rzeczy mogą bowiem stworzyć dodatkowe zagrożenie, np. stłuc szybę w oknie. Trzeba sprawdzić zamknięcie okien i drzwi oraz zabezpieczyć je skutecznie przed ewentualnym otwarciem (np. rolety zewnętrzne, okiennice).
Śnieżyce
Z kolei na Pomorzu, Warmii i Mazurach, a w drugiej części nocy również na Podlasiu oraz w centrum spodziewane są intensywne opady mokrego śniegu. Zwłaszcza na północy przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie 10-15 cm na 12 godz. Tak intensywne opady w krótkim czasie będą stwarzać poważne ryzyko. Jeśli śnieżycę zamierzasz spędzić w domu, pamiętaj o odśnieżaniu dachu i chodnika, usuń sople zwisające z dachu i nie zasłaniaj krater wentylacyjnych.
Mokry ciężki śnieg zawiera w sobie dużo wody, dlatego pod jego ciężarem mogą łamać się drzewa na przewody energetyczne. Warto więc przed nadejściem opadów naładowań telefon komórkowy i laptopa. Najlepiej powstrzymać się od podróży, jeśli jednak jazda samochodem jest konieczna, korzystaj z opon zimowych, zatankuj swój pojazd oraz zabierz przewody do rozruchu silnika. Śnieżyca z pewnością zaskoczy drogowców, dlatego aby jutro nie spóźnić się do pracy i szkół, należy wcześniej wstać i liczyć się z tym, że mimo wszystko autobusy komunikacji miejskiej nie przyjadą na czas. W tym dniu samochód najlepiej zostawić w garażu.

18.01.2018 09:34