Środa, zgodnie z prognozami, przyniosła nam rozwój konwekcji. Silnie, ale krótko sypało na południu, zachodzie oraz w centrum naszego kraju, w Małopolsce, w rejonie Krakowa, pojawiły się burze. Dziś przed południem nie będzie tragicznie, ale jest to przysłowiowa cisza przed burzą. W południe nasze zachodnie granice przekroczy ciepły front związany z wtórnym niżem z centrum nad Niemcami, który wieczorem dotrze nad Pomorze i w nocy będzie wędrował w stronę w stronę Warmii. Podczas gdy na północy przyniesie prawdziwe śnieżyce, na zachodzie, południu oraz w centrum ma bardzo silnie i porywiście wiać, nawet do 100 km/h.
Sytuacja baryczna
Tylko południowe i północne krańce naszego kontynentu są pod wpływem pogodnych wyżów, nad resztą Europy rządzą układy niżowe z systemem frontów atmosferycznych. Dla nas najważniejszy jest wtórny ośrodek niskiego ciśnienia, który w ciągu 12 godzin przemieści się znad Morza Północnego nad Pomorze Zachodnie, a związany z nim system frontów – najpierw ciepły, potem chłodny liczne i intensywne opady. Układowi towarzyszyć będzie również duże zagęszczenie izobarów, zwłaszcza po jego zachodniej oraz południowej stronie, co sprawi, że pojawi się bardzo silny i porywisty wiatr. Pozostajemy w polarnomorskich masach powietrza.
Będzie padać
Generalnie w pierwszej części dnia aura ma być w Polsce stosunkowo spokojna. Zachmurzenie ma być przeważnie duże, ale jest szansa, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju: Pomorzu Gdańskim, Górnym Śląsku, w Małopolsce. Lubelszczyźnie, Mazowszu czy Podlasiu na większe przejaśnienia, a miejscami nawet rozpogodzenia. Lokalnie może padać śnieg, na Pomorzu Wschodnim najmocniej, tam możliwe są nawet śnieżyce.
Około południa nad krańce zachodnie naszego kraju wkroczy front związany z niżem wtórnym, który do godziny 18:00 obejmie całe Pomorze, Kujawy, Ziemię Łódzką, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską i Opolszczyznę. Będzie mocno sypał śnieg i śnieg z deszczem, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku przejściowo przechodzący w sam deszcz. Tam też pod wieczór gdy wkroczy chłodny front atmosferyczny nie wykluczamy pojawienia się burz z opadami gradu, a nawet możliwe jest powstanie linii szkwału, której oprócz wyładowań będzie towarzyszył bardzo silny wiatr o prędkości powyżej 100 km/h. Padać nie powinno lub słabo poprószy tylko na Podlasiu, Warmii, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i Podkarpaciu, tam też często powinno wyglądać słońce.
Na ogół dodatnio, ale silnie powieje
Najzimniej w czwartek będzie na Podlasiu – około zera. Na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu i Lubelszczyźnie 1-2 stopnie, w Małopolsce, w centrum i północy Wielkopolski 3-4 stopnie, najcieplej ma być na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, południu i w centrum Wielkopolski oraz na Ziemi Lubuskiej – przejściowo nawet 5-6 stopni.
Jednak w związku ze spodziewanym silnym i porywistym wiatrem ocieplenie wcale nie będzie odczuwalne; wszędzie prognozujemy odczucie zimna i wilgoci. Dodatkowo z racji spadającego ciśnienia i opadów warunki biometeorologiczne pozostaną fatalne. Meteopaci będą odczuwać dolegliwości bólowe, senność i rozdrażnienie, pojawią się kłopoty z koncentracją i skupieniem uwagi. W ciągu dnia narastać będzie prędkość wiatru, jednak szczegółowo o wichurach jeszcze raz poinformujemy w osobnym artykule. Powieje z południa i południowego-zachodu.
Noc z potężnymi wichurami
Od godzin wieczornych na południu, wschodzie i w centrum Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce, a w ciągu nocy również w dzielnicach środkowych, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu spodziewamy się wichur. Prędkość południowo-zachodniego i zachodniego wiatru osiągnie nawet 100 km/h! Na północy prognozujemy śnieżyce, do północy sypać ma na Pomorzu, północy Wielkopolski oraz Kujawach, a w drugiej połowie nocy w dzielnicach środkowych, wschodnich i północno-wschodnich. Przewidywany przyrost pokrywy śnieżnej zwłaszcza na północy 5-10 cm. Na południu przejściowo deszcz, jednak w miarę upływu nocy i tam będzie przechodził w deszcz ze śniegiem oraz sam śnieg. Nie da się wykluczyć, że początkowo jeszcze zagrzmi. Temperatura minimalna od -2/-3 stopni na Warmii i Mazurach, północy Mazowsza oraz Podlasiu do 0-2 stopni na pozostałym obszarze.

18.01.2018 06:22