Orkan Friederika, który powoduje chaos u naszych zachodnich sąsiadów, dotarł do Polski. W tej chwili we znaki dają się olbrzymie śnieżyce, które skutecznie ograniczają widzialność. Pojawiają się także pierwsze burze. Zupełnie sparaliżowany jest Poznań.

17:00 – Jak powiedziała Marzena Rabczewska, synoptyk portalu Przyroda, Pogoda, Klimat aktualnie potężnie sypie na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, północy i wschodpzie Wielkopolski, Kujawach, Ziemi Łódzkiej, zachodzie Mazowsza, Górach Świętokrzyskich oraz północy Małopolski. Intensywnym opadom śniegu towarzyszy również silniejszy wiatr południowy osiągający 60 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. Tymczasem na Ziemi Lubuskiej pojawiają się pierwsze burze.

18:00 – Strefa bardzo obfitych opadów śniegu przesuwa się na wschód. Aktualnie najpotężniejsza śnieżyca szaleje na pograniczu województw łódzkiego i mazowieckiego, w rejonie Skierniewic i Płocka. W ciągu 20 minut potrafi tam spaść nawet 2 cm śniegu. Śnieżyce szaleją również na Kujawach, już całym Pomorzu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i północy Wielkopolski. Póki co najsilniej wiało w Bielsku-Białej, 90 km/h. Jednak główna wichura jest coraz bliżej nas. Za godzinę, dwie pierwsze porywy o sile 100 km/h pojawią się na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku.

18:28 – Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podaje, że Poznań został całkowicie sparaliżowany. Aż 35 tys. odbiorców nie ma prądu elektrycznego, w tym 1,2 tys. stacji średniego napięcia. Intensywne opady śniegu powodują poważne utrudnienia w ruchu drogowym na terenie miasta, w tym opóźnienia komunikacji miejskiej.

19:00 – W całej Polsce prądu nie ma aktualnie 55 tys. osób; najwięcej w Wielkopolsce – 35 tys., lubuskim – 11,8 tys. oraz łódzkim – 5,3 tys. W Łodzi z powodu śnieżycy nie kursuje część tramwajów i autobusów. W Ozorkowie na trasie 91 między Łęczycą a Zgierzem, po wypadku 3 samochodów jest wprowadzony ruch wahadłowy.

19:30 – Wichura dotarła już nad Dolny Śląsk. Systematycznie nasila się wiatr we Wrocławiu, gdzie porywy o godz. 19:30 osiągały 80 km/h, a w Jeleniej Górze 90 km/h. Tymczasem strefa śnieżyc objęła Mazowsze, sypie i to bardzo mocno w Warszawie, wciąż na Kujawach i zachodzie Warmii. Z kolei na południu pada i grad, i deszcz, miejscami przechodzą burze – m.in. w rejonie Oświęcimia.

20:30 – Nasi czytelnicy donoszą, że grzmiało przed chwilą w okolicach Pajęczna. Jeśli chodzi o wichury, to te szaleją na Dolnym Śląsku – według ostatnich pomiarów ze stacji meteorologicznych najmocniej wiało w Bielsku Białej – 115 km/h, na kolejnym miejscu Legnica z 94 km/h i Kłodzko z 90 km/h. Wichura zmierza nad południową Wielkopolskę, Śląsk i Ziemię Łódzką. To tu nadchodzące godziny będą najniebezpieczniejsze.

21:29 – W Jeleniej Górze poryw wiatru sięgnął 101 km/h. Prądu w całej Polsce nie ma już 80 tysięcy odbiorców.

18.01.2018 17:00